Ana sayfa Türkiye Antalya Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

3736
0
PAYLAŞ
saklikent

Saklıkent kanyonu, Antalya-Muğla sınırını belirleyen Eşen Çayının bir kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu bir bölgedir.  1988 senesinde 6 tane varilin birleştirilmesi ile oluşturulan bir sal ile kayaları delerek çakılmış olan demirlerin üstünde yapılan bir köprü vasıtasıyla giriş sağlanmıştır. Ayrıca aynı yıl içinde orman bakanlığı tarafından 49 yıllığına kiralanmıştır ve 1989 yılında Saklıkent hizmete açılmıştır.

Saklıkent’te alabalık çiftliği işleten Ekrem Uçar adındaki şahıs, aynı zamanda çobanlık yaptığı dönemlerde Saklıkent ile ilgili neler yapılabileceğini düşündüğü zamanlarda burayı keşfetmiştir. Adının Saklıkent olmasının nedeni ise içerisinde bulunan 7 adet mağaradır. Bu mağaraların günümüzde gezilmesi veya ulaşılması için yeteri kadar çalışma yapılmadığından neredeyse imkânsızdır. Ancak Ekrem Çoban bu mağaralarda yaşam belirtilenin bulunduğunu savunmaktadır. 1989 yılında hizmete açılan Saklıkent, 1990’lı yılların sonuna kadarda sadece çevre halk tarafından tanınıyordu. Ancak 1990’da TRT kanalında Saklıkent ile ilgili bir tanıtım filminin yayınlanmasıyla dünya genelinde bir üne kavuşmuştur. Sonrasında 1995 yılında dönemin dışişleri bakanı Erdal İnönü’nün de ziyaret etmesiyle Saklıkent tam bir tatil merkezi haline gelmiştir. 1996 yılında resmi gazetede yayınlanana bir yasa sonucunda, Saklıkent kanyonunun çevresi Saklıkent milli parkı ilan edilmişmiş ve koruma altına alınmıştır. 2003 yılında ise bu eşsiz kanyonun işletmesi MELSA şirketine Muğla valiliği tarafından ihale edilmiştir. Günümüzde ise yeni bir ilçenin belediyesi tarafından işletilmektedir. Kanyonda birçok özel işletme bulunuyor. Bunların başında çamur banyosu, Çaybaşı restoran, Piknik alanı, Uçar-su restoran, Naturel bar, saç böreği-piknik, Erkan’ın yeri, Kanyon restoran, Kayıp cennet, Melisa market, Nuri’nin yeri ve Kutan tesisleri gelmektedir.

Çay boyunca ilerledikten sonra sizi ince bir kil katmanı karşılayacaktır. Bu kilin şifalı olduğuna inanılmaktadır. Çaybaşı yağmur restoran ise kanyonun en güzel yemeklerinin sergilendiği eşsiz bir restorandır. Saklıkent’te piknik yapmanız için özel alanlar bulunuyor. Ayrıca kendi seçtiğiniz balıkları yemek istiyorsanız, oltanızı alıp balık tutabilir ve havuz başında yakaladığınız bu balıkları 15 dakika içinde masanızda pişmiş halde bulabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan uçar su restoran, aynı zamanda yaban hayvanlarının etiyle ve kebap çeşitleriyle de hizmet vermektedir. Tüm bunların dışında çay üzerine kurulmuş tahta iskelelerde güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Tavsiyeler

  • Saklıkent kanyonunun kapanış saatinden yaklaşık 5-6 saat önce gitmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız harika anlar yakalayabilirsiniz, bu da zamanınızın büyük bir bölümünü alacaktır. Kanyonun en başından sonuna kadar yürümek yaklaşık 2-3 saat sürüyor.
  • Yanınıza suya dayanıklı eşyalar almamanızı öneriyorum. Yürüyüşünüz boyunca su ile temasta olacaksınız ve çoğu zaman suyun içerisinden yürüyeceksiniz. Çantanızı başınızın üzerinde tutarak yürüyebilirsiniz ancak zemindeki taşlardan dengeyi kaybedip düşme olasılığını da unutmayın. Bunları göz önünde bulundurarak yanınıza az ve suya dayanıklı eşyalarınızı almalısınız.
  • Sabah 9-12 arasında kanyon daha sakin. Öğleden sonra kalabalık hakim olmaktadır.
  • Girişte satılan plastik ayakkabıları pek tavsiye etmiyorum. Eski bir spor ayakkabıyla daha rahat bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.
  • Saklıkent kanyonuna giriş ücretlidir ve kişi başı ortalama 6 TL alınmaktadır. Aynı zamanda kanyonda bulunan otoparkı da kullanırsanız ekstra ücret alınıyor. Bu nedenle kanyona varmadan 2-3 dakikalık ayakyolu uzaklıkta ücretsiz park alanlarını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Aracınızı buraya güvenle park edebilir ve rahatça eğlenebilirsiniz.
  • Piknik yapmak için gidiyorsanız özel olarak malzeme götürmenize gerek yok. Çünkü piknik için gerekli olan neredeyse tüm malzemeler kanyon içindeki işletmelerde satılmaktadır. Yemek ücretleri ortalama 15 ile 25 TL arasında değişebilmektedir.

Saklıkent Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Saklıkent Kanyonu’na gitmek için otogar bölgesinde bulunan Fethiye dolmuşlarına binerek kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ortalama 1 saat süren bu yolculuğu kiralık araç ile gitmeyecekseniz, size tavsiyemiz tur aracılığı ile gitmenizdir. Tur ücretleri de ortalama kişi başı 80 ile 120 TL arasında değişmektedir.

App_indir_banner_mobil

Ayrıca Fethiye Çalış Plajından kalkan minibüslerle de kanyona 1 saat süren yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz.

Açık adres; Saklıkent Kanyonu / Fethiye/ Muğla / Seydikemer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here