Ana sayfa Kuzey Amerika ABD San Francisco’da Alışveriş Nerede Yapılır?

San Francisco’da Alışveriş Nerede Yapılır?

1188
0
PAYLAŞ

Amerika’nın tam bir alışveriş cenneti olduğu gidenler tarafından her fırsatta söylenir ve bu gerçekten doğru. Hangi eyaletine, hangi şehrine giderseniz gidin bir gününüzü; eğer benim kadar çılgınsanız 2-3 gününüzü mutlaka alışverişe ayırın. “O kadar yol gittik, alışveriş mi yapalım?” derseniz size şunu söyleyebilirim; fiyatlar o kadar uygun ki Türkiye’ye döndüğünüzde aldığınız ürünleri buradaki fiyatları ile karşılaştırdığınızda aradaki farkın Amerika’ya olan seyahatinizin ücretinden bile daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Yani sorunuzun cevabı evet, Amerika’da kesinlikle alışveriş yapmaya gidin. Tabii akıllıca alışveriş yapmak, nereden ne alınacağını bilmek de çok önemli. Amerika’dan ne alınır diye bana sorarsanız; ayakkabı, çanta, güneş gözlüğü, kışlık mont ve valiz diyebilirim. Bunların yanında lüks markaların kıyafetleri de alabilecekleriniz arasında.

Gelelim “San Francisco’da nerede alışveriş yapılır?” sorusuna. New York ile kıyaslandığında alışveriş yönünden biraz zayıf kalan San Francisco’da yine de birçok seçenek mevcut. Şehirde alışveriş için 3 noktadan bahsedebiliriz; zamanım var ve şehir dışına gidebilirim diyenler için Premium Outlets, çok uzaklaşmadan iyi fiyatlara alışveriş yapmak istiyorum diyenler için Union Square ve sadece hediyelik eşya bakıyorum diyenler için China Town.

Premium Outlets

Amerika’nın her eyaletinde bulunan Premium Outlets’in San Francisco çevresinde de 8 şubesi var; Gilroy, Napa, Vacaville ve San Francisco Premium Outlet bunlardan birkaçı. Hepsi az çok şehre aynı uzaklıkta olduğu için seçiminizi outlette bulunan markalara göre yapabilirsiniz. Ben kısa bir araştırma yaptıktan sonra 144 mağazaya ile içlerinde en çok mağazaya sahip olan Gilroy Premium Outlet’e gitmiştim.

App_indir_banner_mobil

Gilroy’da bulunan markaların bir kısmı Türkiye’de lüks markalar grubunda olan markalar; bunları BCBG Max Azria, Calvin Klein, Coach, DKNY, Micheal Kors, Kenneth Cole, Guess, Ralph Lauren, Banana Republic olarak sayabiliriz. Bunların yanı sıra Nike, The North Face, GAP, Abercrombie gibi markaları da bulabilirsiniz. Neredeyse tüm mağazalarda indirim var ve bu indirimler %60’a kadar çıkabiliyor. Premium Outlets ile ilgili tek problem ulaşım; Gilroy’a otobüs ya da trenle gitmek pek mümkün değil. Ayrıca outlet büyük bir alana yayıldığı için bölümler arası ulaşım da zor. Bu sebeple araba kiralamak en mantıklı seçenek olacaktır.

Union Square

Şehrin merkezinde alışveriş yapmak isterseniz, gitmeniz gereken adres Union Square. Burada butikler ve mağazaların yanı sıra 6 tane de department store bulunuyor. Michael Kors, Calvin Klein gibi markaları bulabileceğiniz Macy’s ve Louboutin, Dolce&Gabana, Prada gibi markaları bulabileceğiniz Saks Fifth Avenue bu department storelar arasında en iyileri. Ayrıca Union Square’den iki sokak aşağıda bulunan Ross ve Marshalls’a da uğrayabilirsiniz. Bu noktada Amerika’da indirimlerin iki tür olduğunu hatırlatmakta fayda var; markaların kendi reyonlarında olan ve %20-30 arası değişen indirimlerden ayrı olarak, Clearance adını verdikleri bir bölümde farklı markaların belirli ürünlerinde %70’e varan indirimlerden yaralanabilirsiniz.

China Town

Çin mahallesinin şehrin en ucuz bölgesi olduğu söylenebilir. Eğer Çin’in yerel kıyafetleriyle ilgilenmiyorsanız giyim ve aksesuar alışverişi için burası doğru yer değil. Çin mahallesini daha çok hediyelik eşya alışverişi için tercih edebilirsiniz. Tavsiyem ilk girdiğiniz dükkandan alışveriş yapmamanız olacaktır; fiyatlar dükkandan dükkana değişebiliyor ve mahallenin içlerine doğru girdikçe fiyatlar düşüyor.

ucakbileti_sorgula (1)

Amerika’da alışveriş ile ilgili iki ipucu:

Birincisi kendinizi alışveriş çılgınlığı içinde kaybetmeden önce kesinlikle neye ihtiyacınız olduğunu bilin ve bir liste çıkartın. Eğer bunu bilmezseniz benim gibi iki kişi gittiğiniz seyahatten 20 çift ayakkabı, bir tabak seti ve sayamayacağınız kadar çok kıyafetle dönebilirsiniz. 🙂 Ayrıca bu ihtiyacınız olan şeyleri unutmamak için de önemli.

İkinci konu ise yanınızda nasıl bir valiz götüreceğiniz; bunun cevabı kesinlikle boş bir valiz. Türkiye’den kıyafet götürmenin çok bir anlamı yok, zaten orada kullanacağınızdan daha fazla alışveriş yapıyor olacaksınız. Tek başınıza gidiyorsanız Türkiye’den iki valizi iç içe yerleştirip gitmek en mantıklısı olacaktır, eğer birden fazla kişiyseniz tavsiyem herkesin valizinin yarısını boş bırakması yönünde.

Şimdiden iyi alışverişler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here