Ana sayfa Portekiz Lizbon Santa Justa Asansörü, Lizbon

Santa Justa Asansörü, Lizbon

661
0
PAYLAŞ
santa justa asansoru
Santa Justa Asansörü

Elevator de Santa Justa yüksek konumuyla Bairro Alto semti ile Baixa ilçesini başlamak amacıyla, 19. Yy da inşa edilmiş bir demir asansördür. Gotik bir görünüme sahip olan asansör, Lizbon merkezdeki en popüler turistik yerlerden biri olmuştur. Yüzyıllar boyunca şehirde bulunan birçok yüksek ve dik tepe Lizbon vatandaşları için problem olmaya başlamıştır. İnsanların bu dik yamaçları aşabilmesi için çeşitli projeler geliştirilmiş ancak hiç biri işe yaramamıştır. Ta ki bu devasa asansör yapılana kadar. Sanayi sisteminde yaş bir buhar gücüyle çalışan füniküler sırasında oluşturulan ve bir elektrikli sistemle çalışan bu asansör, günümüzde halen aktif bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor. Çok güzel bir dekora sahip olan asansör, Portekizli mühendis Raoul MESNIER du Pnsard tarafından yapılmıştır. Alan üzerindeki kuleleri ayakta tutabilmek için gotik demirler kullanılmıştır. 1901 yılında tamamlanan asansör, Baxia ilçesi ile Barrio Alto semtini birbirine bağlayan kolay bir ulaşım yolu sundu. Başlangıçta buhar motoru ile çalışan bu asansör 1906 yılından sonra, elektrik sistemine bağlanarak çalıştırılmaya başlanmıştır.

148 fit yani 45 metre yüksekliğinde bir kulesi bulunuyor. Kule, güzel bir gotik demirden kemerli pencereler şeklinde tasarlanmış. Ayrıca kulede 25 kişilik bir oda da bulunuyor. Baxia ilçesinde, kuleye tırmanmak için tasarlanmış dar bir merdiven bulunuyor. Yaklaşık 100 yıllık bir ulaşım kolaylığı sağlayan bu asansör, 1998 yılında Metroların şehre gelmesiyle ziyaretçi sayısında büyük düşüş yaşandı. Tarihi önemi nedeniyle halen turist çekebilen bu emektar asansörün, en çok tercih edilen bölümü yürüyen merdivenleridir.

Öneriler

Şehrin merkezi konumunda olduğu için dilediğiniz zaman gidebilirsiniz. Eğer asansörü gördükten sonra gidecek başka yer arıyorsanız, asansöre 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Ticaret Meydanını da ziyaret edebilirsiniz. Asansörün en üst katına çıkmak için ücret 2.80€. Asansör belirli bir kapasitede insan alabildiğinden yukarı çıkmak için uzun kuyruklar olabiliyor. Bu yüzden erken saatlerde gelmenizi öneriyoruz. Asansörün tepesinden şehrin çoğu noktasını panoramik olarak görebileceğinizden burayı kesinlikle Lizbon gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Santa Justa Asansörüne Nasıl Gidilir?

Santa Justa Ansörüne ulaşmak için dilerseniz metroyla, dilerseniz de RER toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şehrin hemen her yerinden kolaylıkla gelebileceğiniz bir konuma sahip. Eğer Lizbon Ticaret Meydanındaysanız sırtınızı sahile verip dümdüz yürüyerek 10 dakika gibi kısa bir sürede varabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Açık Adres; R. do Ouro – 1150-060 – LisboaPortekiz

Şehirde dolaşırken karnınız acıktıysa en iyi önerilere sahip Lizbon’da Ne Yenir makalemizi okuyabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here