Ana sayfa Portekiz Porto Sao Francisco Kilisesi, Porto

Sao Francisco Kilisesi, Porto

514
0
PAYLAŞ
sao francisco
Sao Francisco Kilisesi

Porto şehrindeki en büyüleyici dini yapıların başında gelmektedir. Yapı artık eskinin aksine, fonksiyonel bir ibadethane olarak hizmet veriyor. Ayrıca maddi açıdan çok değerli dekorasyonlar kullanılmış ve estetik bakış açısı bakımından ülke genelinde en çok ziyaret edilen kilise olma özelliği taşıyor. Sao Francisco Kilisesi 14. Ve 15. Yüzyılalar arasında (1410 – 1383) inşa edilen ve tanınmış Gotik ve Barok mimarisinin eserlerini taşımaktadır. Kilisenin dışından baktığınızda pek etkilenmeyebilirsiniz ancak iç dekorasyonu ve eşsiz yapısını gördüğünüzde bu düşünceniz değişecektir. Lushly ile süslenmiş, Porto şehrinin en zarif yapılarından biridir ve Avrupa’da örnek olarak gösterilmektedir. Onlarca çiçek motifleri, meyve, hayvan ve eros motifleri ile heykelleri, Gotik ince mermer üzerine altından yapılmış sütun, dantel ve süslemeleri ile Barok tarzı tipik motifleri bolca kullanılmıştır.

17. ve ve 18. Yüzyıllardan kalma tarihi kemerleri ve eşsiz motifleri ile görülmeye değer bir kilisedir. Tüm işleme, motif ve dekorasyonun genelinde toplamda 400 kg altın kullanılmış ve bu rakam turistlerin daha çok ilgi göstermesine olanak sağlamıştır. Sanatsal miras olmasının dışında, binlerce insanın ölümlü kalıntılarına da bir sığınak görevi görmüştür. Çok ağır bir işçilik ile yapılan, dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kaliteli ve eşsiz kabartma motifleri, iç dekorasyon açısından dünyanın en güzel kilisesi ve 400 kg altın kullanımıyla dünyada ilk ve tek olan bu kilise, Porto şehrinin en değerli tarih mirasları arasındadır ve en çok turist çeken tarihi yapısıdır.

Tavsiyeler

Kilisenin orijinal adı ‘’Igreja de Sao Francisco’’ olarak bilinir ve Porto şehrinde gülmesi gereken yapıların başında yer alır. Çok ağır işlemelere sahip dekorasyonu ve eşsiz sütunlarıyla herkesin görmesi gereken bir kilisedir.

Sao Francisco Kilisesine Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinden kiliseye gitmeyi planlıyorsanız, dilerseniz sarı renkli toplu taşıma araçlarını dilerseniz de taksi kiralayacak kolayca kiliseye ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer şehrin diğer güzelliklerini görerek gitmek isterseniz, doğu yönünde 20 dakikalık yürüyüş ile kolayca varabilir ve yol üzerindeki diğer yapıları yakından keşfetme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ulaşım ücretleri ülkemiz ile hemen hemen aynıdır.

App_indir_banner_mobil

Açık adres; Largo de Sao Francisco, Porto, Portekiz

Porto gezi rehberi ile Porto’yu keşfetmeye devam edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here