Ana sayfa Vize / Döküman Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nedir? Nasıl Alınır?

3365
3
PAYLAŞ
schengen vizesi

Schengen Vizesi; Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerin aralarında imzaladığı Schengen Sözleşmesi ile ortaya çıkan, Avrupa topraklarına girilmesi için alınması zorunlu olan vizedir. Schengen “iç sınır” anlamına gelir. Avrupa sınırları içerisinde yer alan ülkelerin aralarındaki sınır kontrollerinin kaldırılması Schengen Anlaşmasının ardından gerçekleşmiştir. Schengen vizesinin iki türü vardır: Tek girişli ve çok girişli.

Tek Girişli Schengen Vizesi: Herhangi bir Avrupa ülkesine Schengen Vizesi başvurusu yaptığınızda eğer tek girişli vize aldıysanız bunun anlamı Avrupa topraklarına sadece bir kez girme hakkınızın olduğudur. AB topraklarından çıkış yaptıktan sonra tekrar giriş yapamazsınız.

Çok Girişli(Multi) Schengen Vizesi: Başvurunuzun ardından Multi(Çok Girişli) vize aldıysanız, Schengen vizesi dahilindeki tüm ülkelere istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz. Tabi verilen kalış süresinin de dikkate alınması gerekiyor.

Schengen Vizesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu, vizeyi aldığınız ülkeye ilk girişi yapmaktır. Örneğin multi vizenizi Fransa Konsolosluğu’ndan aldınız. İlk olarak Fransa’ya girmek zorundasınız. Daha sonra Schengen anlaşmasına dahil olan tüm ülkelere geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başka bir ülkeye giderseniz havaalanında birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Schengen Vizesi Nereden Alınır?

Schengen Vizesini, AB topraklarında bulunan ve Schengen anlaşmasına dahil olan ülkelerin konsolosluklarından başvurarak alabilirsiniz. Ancak günümüzde Schengen vizesine birçok başvuru yapıldığı için konsolosluklar başvurulara yetişemeyip aracı şirketlerle anlaştı. Idata, Vfs Global, Orange Vize gibi aracı şirketlerden 25€ hizmet bedeli ödeyerek pasaport ve evraklarınızın konsolosluğa teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Aracı şirketlerin dışında direkt olarak konsolosluktan vize almak istiyorsanız ilgili ülkenin resmi sitesinden randevu alabilirsiniz. Ancak bu yoğunluktan pek mümkün olmuyor.

Vize başvuru uygulamasında ödediğiniz ücretlerin hiçbir şekilde geri ödemesi yapılmıyor. Vize başvurunuz red edilse dahi. Bu yüzden evraklarınızı eksiksiz teslim ettiğinize emin olmanızı öneririz.

ucakbileti_sorgula (1)

Schengen Vizesine Hangi Ülkeler Dahil?

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyet, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Liechtenstein, Malta, Slovakya, Hollanda, Norveç, Polonya, İspanya, Slovenya, Portekiz, İsveç ve İsviçre Schengen Vizesine dahil olan ülkelerdir. Bu ülkelerden Schengen Vizesi alabilirsiniz.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Hangi Evraklar Gerekli?

Vize başvurusu için hazırlanması gereken başlıca evraklar:

Başvuru formu: Başvurunuzu gerçekleştireceğiniz konsolosluğun istediği başvuru formunu yazdırıp, eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bu forma başvuracağınız ülkenin konsolosluk sitesinden veya aracı firmanın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Pasaport: Pasaportunuzun seyahatinizin gerçekleşeceği tarihten sonra en az 90 gün daha geçerli olması ve en az iki sayfasının boş olması gerekiyor.

Fotoğraf: Tüm Schengen vizesine dahil olan ülkeler aynı boyutlarda fotoğraf kabul ediyor. 35x45mm boyutlarında çektireceğiniz vesikalığı da evraklarınızın arasına ekleyin. Zaten fotoğrafı çektireceğiniz stüdyo da schengen vizesi için derseniz size kendileri yardımcı olacaktır.

Vize ücreti: Her konsolosluğun başvuru için talep ettiği 60€ ücret. (Başvurulan ülkeye göre fiyat değişiklik gösterebilir.)

Hizmet bedeli(Aracı firmadan başvuruluyor ise): Idata, Vfs Global, Orange Vize veya diğer aracı firmalar aracılığıyla vizeye başvuruyorsanız bu firmalar sizden hizmet bedeli talep ediyor. Genellikle bu ücret 25€

Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sürenizi kapsayacak şekilde oluşturulmuş yurt dışı seyahat sağlık sigortası. Buradaki kilit nokta sigortanızın en az 30.000 Euro teminatlı olmasıdır.

otobusbileti_sorgula2

Bu belgeler, her vizeye başvuran kişinin hazırlaması gerekenlerdi. Gelelim şimdi alt kategorilere.

Çalışanlar için:

Yukarıdaki belgelere ek olarak,

Ulaşım aracına ait belgeler: Uçak, otobüs, tren veya hangi ulaşım aracını tercih ettiyseniz, biletlerinizi gösteren belgeler. Örneğin uçak bileti çıktısı.

Otel rezervasyonu veya konaklama belgeleri: Seyahat süresince nerede kalacağınızı göstermeniz isteniyor. Eğer otelde kalacaksanız otelde yaptırdığınız rezervasyonun onaylanmış çıktısını evraklar arasına ekleyiniz.

İzin onayı/iş veren mektubu: Şirket yetkilisinin antetli şirket kağıdına izin verdiğine dahil yazılmış onay belgesidir. Islak imzalı ve kaşeli olması gerekir.

Şirket faaliyet belgesi: Şirketinizden temin edebileceğiniz, şirketin bağlı olduğu ticaret odasının verdiği faaliyet belgesidir.

Vergi levhası kopyası

Ticaret sicil gazetesinin kopyası

SSK işe giriş bildirgesi

Son 3 aylık hizmet dökümü(kaşe ve imzalı)

Gelir belgesi: Son üç ayınıza ait maaş bordrosu veya maaş yazısı

Banka hesap dökümü: Seyahatinizi karşılayabilecek paranızın olduğunu göstermeniz gerekiyor. Bankadan alabileceğiniz bu belgede son 3 aya ait hesap hareketlerinin görünür olması gerek. Ayrıca hesabınızda en az 4-5 bin TL para göstermenizi öneriyoruz.

Kimlik fotokopisi,

Evlilik cüzdanı fotokopisi(Başvuru sahibi evliyse)

Pasaportta işlem yapılmış tüm sayfaların fotokopisi.

Öğrenci vizesi:

Öğrencilerin vize işlemlerini Öğrenci vizesi nasıl alınır? yazımızda detaylı olarak anlattık. Linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Başvuru sahibi emekli ise emekli maaşını gösterir belge gerekmektedir. Banka hesabına yatıyorsa bankanın hesap özetinde emeklilik maaşının görünmesi gerek.

Başvuru sahibi çiftçi ise bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilen çiftçi belgesi gerekir.

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise ebeveyni tarafından noter tasdikli muvafakatname gereklidir.

Eğer Schengen vizesi başvurusu hakkında sorunuz veya yardıma ihtiyacınız varsa yorum olarak bırakabilirsiniz. Yazarlarımız kısa sürede cevap verecektir. Kolay gelsin! 🙂

3 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Ramazan bayramı için ailecek Uçak ile Budapeşte’ye gidip karayoluyla Romanya-Bulgaristan üzerine Türkiye’ye geri dönmeyi planlıyoruz. Romanya’da ikamet eden arkadaşım, Budapeşte’ye arabası ile gelip beraberce aynı araba ile geri döneceğiz.
  1. Vizeyi nasıl almam gerekiyor? Macaristan dönüş uçak biletimin olmaması Schengen vizesinde sorun çıkartır mı?
  2. Ayrıca Romanya vizesi için de mi başvurmam gerekir? Schengen vizesini alınca Macaristan-Romanya sınır kapısında vize alabilir miyim?
  3. Budapeşte’de bir evde konaklama yapacağız. Bunu belgelemem gerekir mi?
  Bilgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim..

  • Merhaba,
   1. Vize başvurusunda gidiş-dönüş biletinizi görmek istiyorlar. Eğer uçakla dönmeyecekseniz, hangi ulaşım türüyle döneceğinizi belirtir bir belge sunmanız gerekli.
   2. Schengen vizenizi multi alırsanız Romanya için vize almanıza gerek yok. Fakat tek girişli vize verirlerse Romanya’ya geçemezsiniz. Romanya sınır kapısında vize vermiyor. Bu durum alacağınız vizeye göre değişecek. Çok girişli vize alırsanız hiç birşey yapmadan Romanya’ya geçebilirsiniz
   3. Evet, nerede konaklayacağınızı gösterir bir belge lazım. (airbnb, booking rezervasyon çıktıları kabul ediliyor) Eğer kalacağınız yerle ilgili bir belge sunamıyorsanız booking’ten ücretsiz iptal seçeneği veren bir otelde rezervasyon yapıp çıktısını vize başvurusunda kullanın, vizeyi aldıktan sonra otel rezervasyonunuzu iptal edin.

   İyi yolculuklar!

 2. MERHABA
  BEN YABANCI UYRUKLUYUM (TÜRKMENİSTAN) YAZIN AĞUSTOSTTA İSVÇREYE GİTMEK İSTİYORUM 3-4 GÜNLÜK. VE O GÜNLER İÇERİSİNDE PARİSE İTALYAYA ALMANYAYA ARABA İLE GİDİP GELMEK İSTİYORUM AMA DÖNÜŞÜM YİNE İSVİÇREDEN UÇAK İLE TÜRKİYEYE DÖNÜŞ OLACAK. NELER HAZIRLAMAM GEREKİYOR. ORADAN BİR ARKADAŞIM DAVETİYE YOLLAYACAK

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here