Ana sayfa Portekiz Porto Se Katedrali, Porto

Se Katedrali, Porto

495
0
PAYLAŞ
se katedrali
Se Katedrali

Se katedrali şehrin ana katedrali konumundadır ve aynı zamanda başpiskoposun bulunduğu katedraldir. Bu katedral Lizbon ve Porto’da gördüğünüz diğer katedraller kadar görkemli ve gösterişli değil. Ancak içeri girdiğiniz takdirde size cezbedecek seramik ve vitraylar bulunuyor. Ancak günümüzde katedrale ziyaretçi girişi yapılmıyor. Bunların dışında katedralin içerisinde çok güzel ve huzur veren bir bahçe yer alıyor. Ayıca Portekiz için büyük önem taşıyan ve adına anıt dikilen Denizci Henry’nin ailesine ait lahit ve mezarlarda bu katedralin içinde yer alıyor. Yaklaşık 1000 yıldan fazladır ayakta olan bu tarihi katedral, Gotik, Romanesk, Manuelin (Portekiz’e özgü bir tarz) ve Barok tarzında yapılmıştır. Katedralin içinde, kulelerinde ve sonradan yapılan eklemelerinin tamamında Barok tarzı kullanmıştır.

Se Katedralinin bulunduğu yerde birçok hediyelik eşya satıcısı bulunuyor. Bunların arasında katedralin minyatürlerini de bulmanız mümkün. 12. Yy da Hristiyan haçlılar tarafından inşa edilen bu katedral, bir deprem esnasında yıkılmış ve yeniden restore edilip kısa bir süreliğine camii olarak ta kullanılmıştır. Yüzyılalar boyunca birçok savaş, yıkım ve deprem gören kilise, Romanesk karakterini korumayı başarmıştır. 18.Yy’dan kalma bazı barok süslemeleri çıkarılmış ve gül pencere diye tabir edilen penceresi de yeniden inşa edilmiştir. Tüm bunlar 20.yy’lın sonlarında gerçekleşmiştir. Ayrıca 1755 yılındaki depremde çok büyük hasar görmüş, kulesi çökmüş ve süslemeleri tahrip olmuştur. Latin çapraz olarak restore edildiği için iç kısmı oldukça sade bir görünüme sahiptir. Koridorlarında sıklıkla şapel tarzı gotik bulunmaktadır. Abartısız Porto şehrinin gezilecek yerleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ayrıca IV. Afonso ve Beatrice of Castle’nin defnedildiği katedraldir.

Önerileri

Katedralin ziyaretçiye kapıları kapalı olduğundan, iç kısmını görmeniz imkânsız gibi bir şeydir. Bu nedenle eğer o kadar yol gidecekseniz sadece dışıyla yetineceğinizi hatırlatmak isteriz. Eğer özel izin alabilirseniz elbette iç dekorasyonunu da görebilirsiniz ancak bu çok zahmetli bir uğraş olacaktır. Porto’da önemli bir yere sahip bu katedrali Porto Gezilecek Yerler listenize eklemelisiniz.

App_indir_banner_mobil

Se Katedraline Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde bulunan bu katedrale yürüyerek gitmek en güzelidir. Ancak hızlı ulaşım sağlamak istiyorsanız sarı renkli Metroları veya kırmızı renkli halk otobüslerini kullanabilirsiniz.

Açık adres;  Largo da Sé – 1100-585 Lisboa – Portekiz

ucakbileti_sorgula (1)

Porto Gezi Rehberi yazımızda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here