Selanik Şehir İçi Ulaşım
Selanik

Selanik Şehir İçi Ulaşım

Selanik’te şehir içi ulaşımın tamamı otobüslerle sağlanıyor. Metro henüz yok. Şehrin her bölgesine halk otobüsleriyle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Nitekim Selanik havaalanından şehir merkezine ulaşım da otobüs ile sağlanmaktadır.

OASTH firması adıyla hizmet veren halk otobüslerinin bilet ücreti 1€. Havaalanından şehir merkezine gelmek için ödeyeceğiniz otobüs bileti ücreti ise sadece 2€. Biletinizi ister otobüse bindiğinizde şoförden alın, isterseniz dışarda bulunan elektronik cihazlardan. Aldığınız otobüs bileti 70 dakika geçerli. Bu sürede istediğiniz kadar otobüslerde aktarma yapabiliyorsunuz. 70 dakikanın ardından tekrar bir bilet almanız gerekiyor. Tabi biletler için 1 günlük, 3 günlük veya 1 haftalık seçenekler var.

selanik sehir ici ulasim
Selanik’te Otobüsler

Selanik‘te metro inşaasına başlandı ancak 2018 yılında bitmesi ön görülüyor. Atina’da kullanılan metroya benzer bir sistem yapılmakta. İlk yapılan hat 13 durak olacak ve 9,6 km mesafe yol alacak. Şehirde önemli bir trafik problemi olmasa da metro, halkın ulaşımını büyük derecede rahatlatacak gibi duruyor.

Selanik Taksi Ücretleri

Taksi, Selanik’te şehir içi ulaşımın bir diğer yolu. Ana cadde ve merkezlerde 7/24 taksi bulabilirsiniz. Çalışma saatlerinden sonra taksilerin beklediği istasyonlara “piazzas” adı verilir. Herhangi yerel birine “piazzas” sorduktan sonra kolayca taksi bulabilirsiniz. Taksilerde KM başı ücret 0.72€. Başlangıç ücreti ise 3€. Her takside taksimetre olduğundan dolandırıcılık gibi durumları kolayca sezebilirsiniz. Eğer bagajınız varsa, taksici bunun için ek ücret talep edebilir.

Selanik’te gezilecek yerlerin çoğu kısa mesafede olduğu için yürüyerek gidebilirsiniz. Bazı durumlarda otobüs kullanmanız gerekse de bu yolculuk hiç uzun olmayacaktır.

Selanik Gezi Rehberi yazımıza dönerek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

sinanys

Never stop exploring!

İlginizi Çekebilir

Aristoteles Meydani

Aristoteles Meydanı

bizans kulturu muzesi

Bizans Kültürü Müzesi, Selanik

ataturk evi muzesi

Atatürk Evi Müzesi, Selanik

beyaz kule selanik

Beyaz Kule, Selanik

selanikten ne alinir

Selanik’ten Ne Alınır? Alışveriş Rehberi

Disqus shortname is required. Please click on me and enter it

LEAVE A COMMENT