Ana sayfa Seyahat İpuçları Yasaklar Ülkesi Singapur’dan 15 İlginç Yasak

Yasaklar Ülkesi Singapur’dan 15 İlginç Yasak

2393
0
PAYLAŞ
singapur-sakiz-yasagi

Bir ülkenin yerel yasalarını bilmek sizi para cezası veya hapse girmekten kurtarabilir. Yasaklar ülkesi olarak bilinen Singapur’da birbirinden ilginç kurallar var ve bunlara farkında olmadan dahi uymazsanız yüksek para veya tutuklanma cezasına çarptırılabilirsiniz.

Singapur yasakları arasında en ilginç 15 tanesini bir araya getirdik:

1- Sakız satmak & çiğnemek

Singapur’da en ilginç yasaklarından biri. İlk kez sakız satıcılığından yakalanan birisi 100 bin dolar veya iki yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşabilir. Ülkede sakız alabilmenizin tek yolu doktor tarafından bir reçeteye sahip olmanız. Sakızı markette veya büfelerde zaten bulamazsınız, çünkü sadece eczanelerde var.

App_indir_banner_mobil

2- Herhangi bir müzik enstrümanıyla birini rahatsız etmek

Singapur’da halka açık yerlerde herhangi bir müzik enstrümanını kullanmak yasak. Bunun için devlet tarafından resmi izne sahip olunması gerekiyor. Eğer bunu izinsiz bir şekilde yapan olursa insanları rahatsız ettiği düşünülerek 1.000$’a kadar para cezası kesiliyor.

3- Halk trafiğini engelleyici oyunlar veya uçurtma uçurmak

ucakbileti_sorgula (1)

Bir uçurtmayı uçurmak ya da kamusal bir yolda insanların yürümesine engel olacak bir oyun oynanması durumunda 5.000 dolara kadar para cezası alabilirsiniz.

4- Şarkı söylemek

Herhangi bir kamusal alanda müstehcen şarkı sözleri olan bir şarkıyı söylerken yakalanırsanız, üç aya kadar hapis, para cezası veya ikisini birden içeren bir cezayla karşılaşabilirsiniz.

5- Tükürmek

Belki de Singapur’un en güzel ve mantıklı cezalarından biri. Kafelerde, marketlerde, yemekhanelerde, okulda, tiyatroda, kamu binalarında, toplu taşıma araçlarında veya kamuya açık herhangi bir yerde tükürmenin cezası 1.000$

6- Uygunsuz cisimlerin dağıtımı & satışı

Singapur’da “uygunsuz, müstehcen” sayılan (cinsel obje veya illegal herhangi birşey içeren) materyallerin dağıtımı yasaktır. Fotoğraf, DVD veya kitap farketmez, herhangi bir ihlalin cezası hapis veya para cezasıdır.

7- Başkasının Wi-Fi bağlantısını kullanmak

otobusbileti_sorgula2

Singapur’da “Bilgisayarın Kötüye Kullanımı ve Siber Güvenlik Yasası” adı altında başka bir kişinin Wi-Fi ağını kullanmak bilgisayar korsanlığı olarak tanımlanır. Yaparken yakalanırsanız üç yıl hapis cezasına çarptırılabilirsiniz.

8- Tuvaleti temiz bırakmamak

Halka açık bir tuvaletin temiz bırakılması çoğu yerde bir ahlak kuralı olsa da Singapur’da buna karşı fiili bir kanun var. Tuvaleti temiz bırakmadan ayrılıp yakalanırsanız yaklaşık 150$ para cezasına çarptırılırsınız.

9- Evde çıplak dolaşmak

Evinizde çıplak dolaşırken perdeleri açık bırakmanın cezası 2.000$ veya üç ay hapis! Halka görünür bir yerde çıplak kalmak Singapur’a göre toplumsal rahatsızlık olarak kabul ediliyor.

10- Güvercin beslemek

Bizim için Eminönü’nde bir sembol haline gelen güvercinlere yem atmak, beslemek eylemi Singapur’da para cezası içeren bir yasak. Eğer bunu yaparken yakalanırsanız 500$ para cezasıyla çarptırılırsınız.

11- Etrafı kirletmek, çöp atmak

Yine herhangi bir ülkede ahlak kuralı olan çöp atılmaması gerçeği Singapur’da yasal bir kural olarak karşımıza çıkıyor. Eğer herhangi bir yeri kirlettiğiniz tespit edilirse cezası 1.000$.

12- Graffiti, duvarları boyamak

İlk olarak 1994’te Amerikalı bir gencin “kamu mallarına zarar verme” gerekçesiyle cezalandırıldığı bu yasa dahilinde herhangi bir görselin halka açık duvarlara uygulanması da yasak.

13- Uyuşturucu kullanmak -ülkeye girmeden önce bile-

Singapur’da uyuşturucu bulundurma cezası 20.000$ veya 10 yıla kadar hapis. Bazı durumlarda (uyuşturucu miktarı yeterince yüksekse) ceza idama bile dönüşebilir. Singapur yetkilileri, herhangi bir izin gerektirmeksizin uyuşturucu testi yapma hakkına sahiptir. Bu nedenle ülkeye girmeden önce alınan herhangi bir uyuşturucu ülkede yapılacak testler için oldukça risklidir.

14- Eşcinsellik

Singapur’da eşcinsel kişilerin ilişki yaşamasının cezası iki yıl hapis.

15- Trafik kurallarına uymamak

Özellikle yayaların trafik kurallarına uymaması durumunda 20$’dan 100$’a kadar para cezası mevcut. Kırmızı ışıkta yayaların yürümesi, yürünen mesafeye göre cezayı belirliyor.

[imagebox maintitle=”Singapur Gezilecek Yerler” subtitle=”Singapur’u Keşfetmeye Devam Edin!” image=”https://www.gezirehberleri.com/wp-content/uploads/2017/03/marina-bay-sands.jpg” color=”white” space=”60″ link=”https://www.gezirehberleri.com/singapur-gezilecek-yerler/”]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here