Ana sayfa Türkiye Sinop Gezilecek Yerler

Sinop Gezilecek Yerler

1178
0
PAYLAŞ
sinop kalesi

Ülkemizin Karedeniz bölgesinde yer alan Sinop, tarihi ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer illerimizden biridir. Deniz ve yeşilin çevrelediği bölgede kumsalın keyfini çıkarabilir veya doğa yürüyüşleri yaparak tüm yıl üzerinizde biriktirdiğiniz stresi kolayca atabilirsiniz. Her yaz belirli bir tatil beldesini ziyaret etmek yerine, ülkemizin gizli cennetlerini keşfetmek sizlere çok daha farklı deneyimler katacaktır. Özellikle Sinop gibi doğaüstü güzelliklere sahip şehirlerde huzur bulabilir, muhteşem manzaralara şahitlik edebilirsiniz. Eğer Sinop Gezilecek Yerler hakkında bilgi edinmek ve kısa süreli bir tatil planı yapmak isterseniz, bölgedeki görülmeye değer yerleri sizler için aşağıda sıraladığımızı bilmenizi isteriz. Beğendiğiniz yerleri gezi listenize alabilir, en kısa zamanda ziyaret ederek güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler Listesi

Sinop’ta görmeye değer birçok koy, mağara ve plajın yanı sıra müze ve tarihi yer de bulunuyor. Bunların arasında mutlaka görmeniz gerekenleri aşağıdaki listemizde paylaşıyoruz. Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Sinop, görülmesi gereken yerleriyle sizi mest edecek.

Sinop Kalesi

Şehri çevrelemiş olan kale duvarı, Sinop’un sembolü haline gelmiştir. Kalenin iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Kale 3 metre genişlik, 25 metre yükseklik ve 2050 metre uzunluğa sahiptir. Selçuklu, Roma ve Bizanslılar tarafından dönemin şartlarına göre onarılarak kullanılmıştır. Günümüzde halen eski ihtişamını koruduğu ziyaret edildiğinde görülebilir. Ayrıca kaleden muazzam bir şehir manzarası sizleri beklemektedir.

App_indir_banner_mobil

Tarihi Sinop Cezaevi

1999 senesinde kapatılan ve sonrasında müze olarak kullanılmaya başlanılan yapı, çok eski bir geçmişe sahiptir. Şarkı, şiir ve hatta filmlere dahi konu olan Sinop Cezaevi’nin üç yanı denizlerle kaplıdır. Etrafında kale örgülü olan bu tarihi yapıtın içerisinde “Kan Su ile Temizlenir, Öç Almanın Sonu Yoktur” gibi birçok söz yer almaktadır. Büyük ve korkunç bir zindan olarak adlandırılan cezaevi günümüzde ziyaretçilere açıktır.

Hamsilos Koyu

Sinop’a 11km uzaklıkta olan Hamsilos, Türkiye’nin en kuzey ucunda yer almaktadır. Buzulların aşındırması ile meydana gelen koy, muhteşem güzelliğe sahip olduğu gibi dünya üzerinde kendiliğinden meydana gelen ilk koy olma özelliğinden ötürü de görülmeye değerdir. Sinop’a gidildiğinde görmeniz gereken ilk yerin burası olduğunu düşünerek listemizde ilk sırada yer verdim.

İnaltı Mağarası

Ayancık İlçesi’nin İnaltı Köyü’nde bulunan mağaranın denizden yükseklik seviyesi 1070 metredir. Araç ile mağaranın 50 metre altına kadar ulaşabilir ve buradan merdiven aracılığı ile mağaraya inebilirsiniz. Görkemli bir görüntüye sahip olmasından ötürü oldukça fazla ziyaretçi sayısına sahiptir. Eğer doğanın güzelliklerine ilgi duyuyorsanız buraya mutlaka gitmelisiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Erfelek (Tatlıca) Şelaleleri 

Erfelek ilçesine 10 km uzaklıkta olan şelaleler, televizyonda görüp hayran hayran baktığımız görüntülerden fazlasına sahiptir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz bu bölgede huzurlu anlar geçirebilirsiniz. Karasu Deresi üzerinde bulunan şelale çevresinde trekking ve tırmanma gibi aktiviteler yapmak mümkün. Şelalelerin en tepesinde bulunan kafede yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Sinop Arkeoloji Müzesi

Şehrin çeşitli noktalarında yapılan çalışmaların ardından elde edilen eserler Sinop Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 1921 senesinde başlatılan müzecilik faaliyetleri ardından eldeki eserlerin birikmesi 1941 senesini bulmuştur. 1970 senesinde yeni müze binasının inşaası ile kapılarını ziyaretçilerine açan müzede birçok bölüm bulunmaktadır. Müze bölümleri:

  • Küçük Buluntular Salonu
  • Taş Eserler Salonu
  • Amphora Salonu
  • Sikke Bölümü
  • İkona Salonu
  • Bahçe Teşhiri

Sayısız eserin sergilendiği müze, tarihin derinliklerine ışık tutan eserleri barındırdığından mutlaka Sinop gezilecek yerler arasına eklenmelidir.

Akgöl

1200 metre yükseklikte bir yaylanın iki çayı tarafından beslenen göl, sık orman örtüsü ile çevrelenmiştir. Gölün etrafında piknik yapmaya elverişli alanlar vardır. Ayancık ilçe sınırlarında olan Akgöl, ayrıca muazzam bir manzaraya sahiptir. Hala bozulmamış yapısıyla doğa severleri kendisine çekmeyi başarırken birçok bitki çeşidiyle ferah ve güzel bir hava sunmaktadır.

Karakum Plajı

Plaja Karakum denmesinin nedeni Boztepe’de meydana gelen yanardağ patlamasının ardından püsküren kum ile küllerin denizi kaplamasından gelmektedir. Yani alışılmış beyaz ve sarı kumların yerine burada kumsal kara kum ile kaplıdır. Sezonda oldukça kalabalık olan bölgede şemsiye ve şezlong kiralanabilmektedir. Ayrıca kafeteryası da bulunmaktadır. Eğer Sinop’ta yüzmek gibi bir planınız varsa Karakum sizin için güzel bir tecrübe olabilir.

Akliman Kumsalı

Berrak denizi ve muhteşem görüntüsü ile yeni çiftlerin düğün günlerini ölümsüzleştirmek istedikleri yerlerden biri olarak gün geçtikçe popülerleşiyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkta ziyaret edilen Akliman Kumsalı, görülmeye değerdir. Ayrıca alanda bir de piknik alanı bulunmaktadır. Böylece ziyaret ettiğinizde orman ve denizin bir arada oluşunun keyfini çıkarabilirsiniz.

İnceburun Feneri

Ülkemizin en kuzey ucunda konumlanmasından ötürü en gözde deniz fenerlerinden biridir denilebilir. Kime ait olduğu net olarak bilmese de deniz fenerinin ön kısmında bir mezar bulunmaktadır. Çevresinde ise lavlardan püsküren ve kendiliğinden meydana gelen oluşumlar vardır. Deniz seviyesinden 38 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Muhteşem bir manzara ve deneyim için Sinop gezilecek yerler arasında mutlaka bulunmalı.

Alaaddin Camii

Şehir merkezinde bulunan caminin yapımı edinilen bilgilere göre Selçuklu Devleti tarafından 1214 senesinde Sinop fethi sonrasında inşa edildiği bilinmektedir. Normal cami mimarilerine oranla daha farklı mimariye sahip olan Alaaddin Camii enine planlanarak yapılmıştır. Oldukça farklı ve görülesi bir yapı olmasından ötürü kesinlikle gezi listesinde olmalıdır.

otobusbileti_sorgula2

Seyitbilal Türbesi ve Cezayirli Ali Paşa Camii

İlk inşasının kim tarafından yaptırıldığı bilinmese de 1866 senesinde Cezayirli Ali Paşa tarafından onarıldığı ve akabinde 1896 senesinde de Sultan Abdülhamit Han tarafınca yine onarım yaptırıldığı bilinmektedir. 1874 senesinde minaresi yaptırılmıştır. Caminin içinden geçilerek Seyit İbrahim Bilal Hazretleri Türbesi’ne ulaşılmaktadır. Eski bir tarihe sahip olan yapı görülesi yerlerin başında gelmektedir.

Deniz Şehitleri Anıtı

30 Kasım 1853 senesinde Rus Donanması tarafından Osmanlı Donanmasının baskına uğratılması sonucunda şehit düşen bahriyeleri askerlerin defnedildikleri anıttır. Dolayısıyla kesinlikle görülmesi gereken noktalardan biridir.

Sinop Balatlar Kilisesi Yapı Topluluğu

Şehir merkezi Ada mahallesinde yer alan yapılar, yerli halk tarafından Balatlar Kilisesi olarak anılmaktadır. Bölgede birçok çalışma yapılmış ve farklı amaçlar için kullanıldığı söylenmektedir. Yapılar üzerinde çeşitli figürler bulunmaktadır. Tarih meraklıları için keşfedilmesi gereken bir noktadır.

Şahin Tepesi

Şehri gözler önüne seren Şahin Tepesi muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Gün batımı veya doğumunun seyredilebileceği en ideal bir nokta olduğu gibi güzel anılarınızı ölümsüzleştirebileceğiniz en doğru yerlerden de biridir diyebiliriz. Sinop gezilecek yerler listenizi bu tepeden şehri izleyerek bitirebilirsiniz.

Sinop’ta Nerede Kalınır?

Her il ve ilçede olduğu gibi Sinop’ta Konaklama konusunda oldukça fazla seçeneği bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle Ada Mahallesi, Meydan Mahallesi, Hamsilos Koyu gibi ünlü yerlerinde birden fazla pansiyon ile otel seçeneği bulunmaktadır. Hem bütçe hem de gezi rotanıza bağlı olarak istediğiniz bir tesisi tercih edebilir, tatilinizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here