Ana sayfa Şehirler Avrupa Stockholm Ulaşım Rehberi

Stockholm Ulaşım Rehberi

243
0
PAYLAŞ

Stockholm İstanbul’a 3.5 saatlik uçuş mesafesinde. Pegasus, Atlasglobal ve THY Arlanda Havalimanına uçuyor. Eğer önceden biletinizi alırsanız 200 TL- 300 TL aralığında bilet bulabiliyorsunuz. Ben de 237 TL’ye bulduğum bir THY uçuşunu Aerobilet kuponu da kullanarak 187 TLye denk getirmiş oldum. (Aerobilet nedir, nasıl kullanılır yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.)

3.5 saat çok uzun bir uçuş süresi olmasa da benim için konforlu bir uçuş aratacak kadar da uzun bir süre, o yüzden THY özellikle tercihim oldu.

Arlanda Havalimanından Şehir İçine Ulaşım

Bunun için bir kaç alternatif var. İsimlere tıklayarak web sitelerine gidebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

1- Arlanda ExpressEn hızlı seçeneğiniz. Belki gelirken değil ama dönerken uçuşunuz erken bir saatte ise kullanmayı düşünebilirsiniz. 20 dakikada şehir içine varıyor. Seferler de her 20 dakikada bir yapılıyor. Fiyatı diğer seçeneklerden daha fazla. Yetişkinler için 280 kronluk fiyatı (yaklaşık 28 euro) epey yüksek yapıyor. Ancak genç tarifesi 25 yaşına kadar olanlar için geçerli ve 150 kron. Uygun olduğunu söylemek mümkün. Otobüsle az bir fark var, zaman olarak ise neredeyse yarım saat. Aceleniz varsa, stresine değmez bile. İki kişi birlikte 300 krona, üç kişi 400 krona ve dört kişi 500 krona almak mümkün.

2- Flygbusarna: Diğer bir seçeneğiniz ise otobüs kullanmak. Otobüs ile 45 dakika kadar sürüyor şehir merkezine ulaşmak. Fiyatlar internetten aldığınızda açıkça daha uygun. O yüzden havalimanından değil, önceden almanızı öneriyoruz. Önünüze çıkan QR kodu telefondan okutarak otobüste check-in yapıyorsunuz. Çıktı almanıza gerek bile olmuyor. Tam 99, genç 89 kron.

Ayrıca Bromma Havalimanına da bu yolla ulaşım sağlanıyor.

ucakbileti_sorgula (1)

3- SL Commuter Train (38 numara) Bu da ulaşımın en ucuz yolu. Şehri öğrendikten sonra, Arlanda’ya giderken bunu kullanmak sizin için daha kolay olabilir. Veyahut havalimanında nereden kalktığını sorarak bulabilirsiniz. Tek seferlik bilet alacaksanız C bölgesinde de geçen tarife olmasına dikkat etmelisiniz.

Commuter train, hızlı banliyö treni gibi. Uppsala yönüne giden 38 numaralı tren SkyCity’deki Arlanda Center durağından geçiyor, bu sayede havalimanında 4-5 Terminallerinde iniyorsunuz. Normal ulaşım kartları bu trenlerde geçtiği için ekstra bir ücret gerekmiyor. Yolculuk 38 dakika sürüyor. Sefer sayısı çok sık olmadığından Arlandaya giderken kullanacaksanız risk almayın ve erkenden binmeye çalışın.

Eğer aldığınız biletin içinde kesilmediyse havalimanına giriş ücreti ödüyorsunuz. Bu  da 85 kron. Uygulamadan veya SkyCity’deki deskten bunu ödemek mümkün.

Stockholm Şehir İçi Ulaşım

Eğer şehir merkezinde bir yerde kalıyorsanız Stockholm yürüyerek gezebileceğiniz bir şehir. Ancak daha şehir dışı bir noktadaysanız ulaşım kartına vereceğiniz paranın da hakkını çıkaracaksınızdır.

Şehir içi ulaşım metro, otobüs, vapurlar ve commuter trenlerle sağlanıyor. Ulaşım sisteminin adı SL.  Şehrin merkezi Stockholm Center veya Cityterminalen. Burada her yöne aktarma yapabiliyorsunuz. Ayrıca eş zamanlı tarifeye ulaşmak isterseniz SL App diye bir akıllı telefon uygulamaları da bulunuyor. (Metro duraklarının ise ilginç tasarımlara sahip olduğunu not düşelim.)

Stockholm adalardan oluştuğu için vapur kullanmak da kimi zaman pratik ve keyifli olabiliyor.

Bilet çeşitleri, 24 saatlik veya 72 saatlik olabileceği gibi 1-2 saat geçerli tek kullanımlık bilet de olabilir. Uzun kalıyorsanız, 20 krona bir kart alıp içine kredi yüklemeniz gerekecek.

otobusbileti_sorgula2

Ben 5 günlüğüne gittim ama tam 3 gün Stockholm’de dolaştım. Uçuşum cuma öğlenden gidiş, salı sabahı dönüş şeklindeydi. İndikten sonra otobüsle kalacağım hostun evine gittim. Evi şehir dışında olduğu için de ertesi gün sabah 10da geçerli kıldığım 72 saatlik bilet aldım. Dönüş uçuşum saat 11’de olduğundan 38 nolu trene binerek havalimanına aynı kartla ulaşmam mümkündü. Ancak trene ters yöne binince ve sonraki bekleyerek riske girmek istemeyince Arlanda Express kullandım. Eğer böyle yapacaksanız, Uppsala yönünde giden 38in nereden kalktığını birine mutlaka sorun. Tren garına da erkenden zamanlı gidin. 72 saatlik bilet almak belli bir özgürlük sağladı. Kafama estiği gibi metroya inip binebildim. Ödediğim 230 Kronu ise kesinlikle çıkardım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here