Ana sayfa Şehirler Avrupa Strazburg’ta Gezilecek Yerler

Strazburg’ta Gezilecek Yerler

543
0
PAYLAŞ
Strazburg Fransa

Fransa ve Almanya’nın sınır bölgesinde yer alan Strazburg, tarih boyunca iki ülke arasında gerilimlere sahip olan bir bölgede yer alıyor.

Fransız ve Alman kültürünün farklı renklerini içinde barındıran bu şehrin kendine has bir kültürü var ve bu özgünlük mimaride, lisanda, el sanatlarında ve mutfakta kendini gösteriyor.

Strazburg’la ilgili ulaşım ve Strazburg’ta alışveriş ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar için Strazburg Seyahat Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Strazburg’ta Gezilecek Yerler

Tarihi Eserler

Notre Dame Katedrali

Paris’teki adaşı gibi ünlü bir katedral olan Strazburg’daki Notre Dame Katedrali, Gotik sanatın şaheserlerinden biri. Bu ibadethane şu ana kadar gördüğünüz en etkileyici yapılardan biri olma potansiyeline sahip.

Yapımı 1015 yılında Romanesk Katedral olarak başlamış ve bina 1439’da tamamlanmış.

Katedrali dışarıdan seyretmek kesinlikle etkileyici.

ucakbileti_sorgula (1)

Bununla birlikte, Strazburg’un eski şehir bölgesinin inanılmaz manzarasını görmek isterseniz, katedralin tepesine çıkmanız da mümkün.

Şehrin en popüler yerlerinden biri olması nedeniyle katedralin önünde inanlılmaz uzunlukta sıralar oluşabiliyor. Bu yüzden önceden internetten bilet alarak 20 dakikadan fazla sıra beklemekten kurtulabilirsiniz.

Bu arada, her gün saat 12: 30’da, geçmişi 1842 yılına kadar uzanan Rönesans astronomik saatinin geçit törenini izleyebilirsiniz. Burası kesinlikle Strazburg’da kaçırmamanız gereken en dikkat çekici yerlerden biri.

St. Paul Kilisesi

Strazburg’da mutlaka görmeniz gereken tarihi mekânlardan bir diğeri de St.Paul Kilisesi.

Her ne kadar Notre Dame Katedrali kadar görkemli olmasa da görülmeye değen kesinlikle muhteşem bir bina.

Kilise 1898 yılında açılmış ve sonunda 1998’de dünya mirası haline gelmiş.

St.Paul Kilisesi’ni ziyaret etmeye karar verirseniz, kanallar boyunca güzel manzaraların keyfini çıkararak ve yürüyerek gitmelisiniz.

Noel Pazarı

Strazburg’un UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir diğer yapısı da Strazburg Noel Pazarı. Burası tüm Avrupa’daki en eski Noel Pazarlarından biri.

otobusbileti_sorgula2

Strazburg’un önemli bir turistik cazibe merkezi olan Strazburg Noel Pazarı genellikle Kasım ayının sonundan Aralık ayının sonuna kadar açık.

Noel döneminde Strazburg’u ziyaret ediyorsanız, kesinlikle Strazburg’da yapılacak en iyi faaliyetlerden biri.

Müzeler

Çağdaş Sanat Müzesi

Sanata ilginiz varsa Strazburg’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de Çağdaş Sanat Müzesi. Bu müze Fransa’daki çağdaş sanat örneklerini sergileyen müzelerin en büyüklerinden biri.

1870’den günümüze kadar çok sayıda resim, heykel, grafik sanat, multimedya ve tasarım koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Eğer sanata ilginiz yoksa, o zaman müzenin bulunduğu alanda bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Etkileyici renkli cam bir bina ve etrafta paten ve skating yapan çok sayıda gence rastlayabilirsiniz.

Alsace Müzesi

Alsace Müzesi 1902 yılında, bölgedeki Almanlaşma girişimlerine karşı şehrin Fransız kimliğini desteklemek amacıyla kurulmuş.

Strazburg’un üç eski evinde yer alan ve labirent gibi geçitlerle birbirine bağlanan müze, 18. ve 19. yüzyıllarda bölgedeki halkın günlük yaşamına tanık olan 5.000’in üzerinde eser sergiliyor.

Mobilya, ev eşyaları, oyuncaklar, geleneksel kostümler, aletler, kutsal eserler ve görüntüler 30 odada sergileniyor.

Alsace’deki farklı alanlara özgü iç mekânların yeniden inşası ve el sanatları atölyeleri bu atmosferik müzedeki zengin koleksiyonun bir parçası.

Müze alanı zaman içinde yeniden yapılandırılmış ve komşu binalara genişletilmiş.

Böylece tekerlekli sandalyedeki ziyaretçilerin tüm sergi salonlarına erişebilmesi sağlanmış.

Parklar, Meydanlar ve Önemli Bölgeler

La Petite France

1988 yılındanberidir  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan La Petite France, Strazburg’un güzel ve tarihi bir semti.

Bölge size Venedik’in kanallarını anımsatabilir.

Geleneksel Alsace evlerini görebileceğiniz ve etrafındaki nehir kenarında zevkli yürüyüşler gerçekleştirebileceğiniz bu bölge mutlaka görmeniz gereken bir cazibe merkezi.

Bu mahallenin panoramik bir manzarasını görmek için Vauban köprüsünün terasına gitmelisiniz.

17. yüzyılda aslen savunma işlevi görmesi için inşa edilen bu köprü, şimdi La Petite France’ın güzel manzarasını izlemek için en iyi mekân.

Bölgeyi gezdikten sonra Instagram’da sizi takip etmeye başlayanların sayısının artıracağınıza garanti verebiliriz.

Kanalda Gezi

Strazburg’ta kanal gezileri de oldukça popüler.

Venedik’tekinden farkı ise motorlu teknelerle yapılıyor olması.

Strazburg’ta mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biri de çok sayıda şirketin sunduğu kanal gezisi hizmetinden faydalanmanız. Bilhassa fotoğraf severler için eşsiz bir fırsat.

Avrupa Parlamentosu

Strazburg, belki de çok kültürlülüğünün de etkisiyle Avrupa Birliği Parlamentosu’na ev sahipliği yapıyor ve Avrupa bütünleşmesinin sembol şehirlerinden biri.

Strazburg seyahatinizde Avrupa Parlamentosu binasını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Parc de l’Orangerie

Strazburg’da görülecek en popüler yerlerden biri, gölü, çiçekleri ve hatta kuşları olan büyük bir park: Parc de l’Orangerie.

Sadece Strazburg’un en eski parkı değil, aynı zamanda hem yerli halk hem de turistlerin rahatlamaya, sevdikleriyle zaman geçirmeye ve sadece iyi vakit geçirmelerine imkân sağlayan bir yer.

Parkın içinde ayrıca farklı sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapan “Pavillon Josephine”, bir bowling merkezi ve bir gurme restoran da bulabilirsiniz.

Krutenau

Krutenau, üniversitenin yakınında bulunan popüler bir köy.

Küresel yemek mekanları, lüks mağazalar ve dövme salonları ile ünlü.

Ayrıca Alsace’daki yaşam hakkında farklı bilgiler sunan Alsace Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Krutenau, güzel barları ve yemek yiyebileceğiniz mekânlarıyla, akşam saatlerinde arkadaşlarla takılmak için güzel bir alana dönüşür.

Yerli halkın popüler mekânlarından biri olan Krutenau’ya giderek Strazburg’daki yerel yaşamı deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz.

Strazburg Üzüm Bağları

Alsace bölgesi üzüm bağları ile ünlü. Bu nedenle Strazburg’u ziyaret ederken bu bağlardan bazılarını ziyaret etmek ve bunu yaparken de inanılmaz Fransız şaraplarının tadını çıkarmak harika bir fikir.

Harika şarap bölgesine göz atmanın en iyi yolu, sizi iki şarap imalathanesine götürecek ve bölgenin şarapları hakkında daha fazla bilgi verecek olan yarım günlük bir şarap turu rezervasyonu yapmak.

Kleber Meydanı

Strazburg şehrinin merkezinde, şehrin ticaret bölgesinin kalbindeki en büyük meydan olan Kleber Meydanına, 1753 yılında Strazburg’da doğan General Jean-Baptiste Kléber’in adı verilmiş.

Meydanda Kléber’in bir heykeli ve kalıntılarını içeren bir tonoz da bulunuyor. Meydanın kuzey tarafında, Blondel tarafından 1765-1772’de yaptırılan Aubette var.

Strazburg’un tarihi merkezinde yer alan meydan, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası alanı olarak sınıflandırıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here