Ana sayfa Yunanistan Atina Syntagma Meydanı, Atina

Syntagma Meydanı, Atina

888
0
PAYLAŞ
sintagma meydani
Syntagma Square

Atina’da bulunan meydanlar arasında en özel ve en önemli olanı Syntagma Meydanıdır ve Yunanca dilinde Anayasa Meydanı anlamına gelmektedir. Meydandaki en hâkim yapıların başında Parlamento Binası gelmektedir. Bu devasa binanın Syntagma Meydanına bakan ön cephesinde ise Meçhul Asker Anıtı yer alıyor. Bu parlamento binasını korumakla görevlendirilen askerlerin (evzoneler), nöbet değişikliği yaptıkları zamana denk geldiğinizde çok şaşırabilirsiniz. Çünkü askerlerin tamamı şehrin geleneksel giyim tarzı olan pileli etekler ve ponponlu ayakkabılarla nöbet tutuyorlar.

Bir efsaneye göre bu askerlerin eteklerinde bulunan toplamda 400 adet pile, Osmanlı döneminde geçirilen 400 yılı sembolize ettiği söylenmektedir. Her saat başı nöbet değişikliği yapan askerlerin, Atina gezisinde mutlaka görülmesi gereken etkinliklerden biridir. Ayrıca meydana yakın yerde inşa edilen ve Yunan topraklarının en büyük tapınağı olarak bilinen Zeus Olympias Tapınağı bulunmaktadır. Meydanda birçok lüks restoran bulunuyor yunan mutfağının neredeyse tüm lezzetlerini bulabiliyorsunuz. Ancak Türk olduğunuzu anlarlarsa, büyük ihtimalle tepkilerini dile getireceklerdir. Yunanca adının Anayasa Meydanı olmasının nedeni, 1843 yılında baş gösteren bir ayaklanma sırasında, Kral Otto’nun bütün yetkilerini kısıtlayan ve yerine Ortodoks bir rahibenin geçmesini öngören değişik bir anayasa çıkarılmak zorunda kalmalarıdır. Meydanın batı kenarı, doğu kenarına göre daha alçaktadır ve Amallias Caddesine uzanan mermer merdivenler bulunur. Bu bölgede aynı zamanda Syntagma Metrosunun istasyonu bulunmaktadır. Biri güneyde diğeri ise kuzeyde olmak üzere iki adet yeşil alan bulunuyor ve bu alanların tam ortasında bir çeşme yer alıyor. Ayrıca Yunan Parlamentosunun çevresinde bulunan Ulusal Bahçeler adındaki yeşil alanlarda ziyaretçilere açıktır. Syntagma meydanı hem turistik açıdan hem de 2010 yılından bu yana yaşanan kitle gösterimleri bakımından çok önemli bir yerdir.

Tavsiyeler

Syntagma meydanındaki gezintiden sonra Akropolis antik kentini görmek isterseniz, 10 dakikalık bir yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca yeşillikler arasında eğlenceli bir yürüyüş yapmak için en ideal yerlerden biri bu meydandır. Syntagma Meydanı’nın arkasından Atina Milli Park‘a da kolayca geçiş yapabilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Meydandaki Yunan askerlerinin nöbet değişimini izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Syntagma Meydanına Nasıl Gidilir?

Syntagma Metro istasyonu bu meydanda olduğu için, herhangi bir Metroya binerek kısa sürede meydana varabiliyorsunuz. Ayrıca dilerseniz sarı renkli halk otobüslerini veya tramvayları da kullanarak kolayca meydana ulaşabilirsiniz. Ayrıca Monastiraki’den yürüyerek, Ermou Caddesi‘ni geçerek kısa bir yürüyüşün ardından da buraya ulaşmanız mümkün.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Syntagma square 1, Atina 077 01, Yunanistan

Atina’da diğer gezilecek yerler için buraya tıklayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here