Ana sayfa Macaristan Budapeşte Sziget Festivali

Sziget Festivali

908
0
PAYLAŞ
sziget festivali
Sziget Festival On Stage

Bu yazımda sizlere farklı ülkelerden birçok insanın akın ettiği; dil, din, ırk fark etmeden kendini müziğin ritmine bırakanların bir hafta boyunca kendinden geçtiği Sziget Festivalinden bahsetmek istiyorum. Budapeşte denince birçok kişinin ilk 5ine giren Sziget festivali nedir? Nasıl bilet alırım?  gibi sorularınıza yanıt bulacağınızı umuyorum.

Öncelikle Sziget festivalinin “Island of Freedom” (Özgürlüğün Adası) mottosu festivalin yapıldığı bölgeden kaynaklanıyor. Festival, Budapeşte’de yer alan Tuna Nehri’nin üzerindeki Óbudai-sziget adasında yapılıyor. Bu sebepten dolayı macarca da “ada” anlamına gelen “sziget” ismini almış.

Sziget Festivali’nin dünya çapında bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri hem lokasyonu hem de her kesimden müzik dinleyicisi ile farklı tarzda müzik yapan grupları buluşturması. Yazları daha da güzel olan Budapeşte‘nin varlığı, ve aynı 23 Nisan kutlamalarında olduğu gibi (yetişkin ve güzel müzikli versiyonu diyebiliriz 🙂 neredeyse her ülkeden gelen insanlarla da tanışma şansı cabası.

10-17 Ağustos 2016 yıllarında gerçekleşecek olan festivalin ana sahnesinde yer alacak bazı sanatçılar; Rihanna, Muse, David Guetta, SIA, Manu Chao La Ventura, Hardwell, Die Antwoord, Kaiser Chiefs. Ayrıca Avrupa sahnesinde Türkiye’den Ceza da yer alacak (bayrakları astığınızın farkındayım). Sziget için sadece popüler sanatçılardan ibaret demek haksızlık olur çünkü ana sahne dışında; Avrupa sahnesi, Dünya Müzik Sahnesi, Klasik ve Jazz Sahnesi, Telekom Sahnesi (Elektro, Trance,  House), Petöfi Radio Sahnesi (Macar Müzikleri), Tribute Sahnesi (Popüler tribute grupları yer alıyor) Kısacası her türlü müzik dinleyicisine ne dinlersen dinle yine de gel diyerek kapılarını açıyor Sziget Festivali. Şu ana kadar festivalde yer alması kesinleşen tüm sanatçılar için: http://szigetfestival.com/programs

App_indir_banner_mobil

Biletler Ne Kadar? 

Sziget Festivali için değişik bilet çeşitleri mevcut. 1 haftalık ve adada konaklamanızı sağlayan bilet 250 eur0. 5 günlük bilet seçeneği de mevcut fakat şu an tükendiği için alma şansınız yok. Yine de Facebook gruplarından satış yapan birine denk gelirseniz alabilirsiniz ama biletin seri numarasını kontrol etmeyi unutmayın. Son olarak istediğiniz gün giriş yapmanızı sağlayan günlük bilet ise 59 euro. Biletleri internet üzerinden alabileceğiniz http://szigetturkiye.com/tickets/category/entry-ticket sitesi mevcut. (Sziget’in resmi sitesinin Türkçe versiyonu)

Adaya nasıl ulaşırım?

ucakbileti_sorgula (1)

Daha önce Sinan’ın Budapeşte Ulaşım Rehberi yazısı’nda havaalanından şehre nasıl geleceğinizi anlattığından dolayı bu kısmı geçiyorum. Şehir merkezinden festivalin yapıldığı adaya ulaşmak için banliyö trenini kullanmanız gerekecek. Bu trene Batthany Ter (Kırmızı M2 hattında yer alan durak) veya Margit Hid durağından (4-6 tramvayı ile ulaşabilirsiniz Margid adasına oldukça yakın) ulaşabilirsiniz. Szentende/Békásmegyer yönüne doğru giden trene atlayıp Filatorigát durağında ineceksiniz. İndikten sonra festival kalabalığını takip ederek adaya ulaşabilirsiniz.  Havaalanından temin edebileceğiniz Budapest City Pass ile 1 haftalık veya 1 günlük toplu ulaşımınız, belirli spalarda indirimler, festivale direkt ulaşıma 33 euro’ya (13 günlük) ve 12 euro’ya (2 günlük) karşılığında sahip olabilirsiniz. Bu seçenekler size pahalı geldiyse 4950 huf değerinde olan 1 haftalık sınırsız Budapeşte ulaşım biletini satın alabilirsiniz.

Yasak Hemşerim!

Sziget her ne kadar özgürlük temalı bir festival de olsa kendi içinde bazı sınırlandırmalara sahip. Festival alanında alkol satışı yapıldığı için içeriye alkol sokmanız yasak. Diğer meşrubatları 2.5 litreyle sınırlı olmak üzere festivale sokabilirsiniz. Yiyecek konusunda bir sınırlamaları yok (satış amaçlı koli koli getirmediğiniz sürece) Onun dışında Macaristan’da illegal olan uyuşturucu maddelerin de festivale sokulması yasak.

Tavsiye

Temmuz – Ağustos ayları Macaristan vizesi için gerek Sziget gerek öğrenim amaçlı ziyaretlerden dolayı yoğun geçeceğinden planınızı ona göre yapıp vizeye erkenden başvurmanızı tavsiye ediyorum. Eğer vizeniz yoksa nasıl alacağınıza dair Sinan’ın verdiği tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Şimdiden iyi eğlenceler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here