Ana sayfa Türkiye Eskişehir Taşbaşı Çarşısı, Eskişehir

Taşbaşı Çarşısı, Eskişehir

1011
0
PAYLAŞ
tasbasi carsisi eskisehir

Taşbaşı Çarşısı, Eskişehir’in en meşhur kuyumcularının bulunduğu devasa büyüklükte olan çarşılarından biridir. Bunun dışında şehir halkının günlük alışverişlerini karşılamak için kullandığı Anadolu çarşılarının klasik bir örneğidir. Vilayet meydanına ve belediye binasına yakın bir konumda yer alan çarşıda tüm ürün guruplarına rastlamak mümkün! Çarşıda cep telefoncu, kırtasiye, dönerci ve kuyumcu gibi birçok iş yeri bulunuyor ancak en çok kuyumcu bulunduğundan çevre halkı tarafından kuyumcular çarşısı olarak da isimlendirilmektedir.

Bitişik ve iki katlı bir şekilde inşa edilen çarşıda tüm dükkânlar birbirine yapışık ve tek tip olarak sıralanmıştır. Şehrin en büyük caddelerinden olan Hamam yolu caddesi, İki Eylül caddesi ve Köprübaşı caddeleri de bu çarşıya bağlantılı haldedir. Şehrin geleneksel lezzetlerinden biri olan çil böreğin en güzel şekilde yapıldığı yerlerden biridir. Ayrıca çarşıda yer alan Papağan Çil börek Evi de bu işi en iyi yapan restoranların başında gelmektedir. Bunun dışında çarşının girişinde yer alan ve şehrin en büyük yapılarından biri olan Reşadiye Camii yer almaktadır. Çarşının avlusunda bulunan ilginç bir havuzun içinde yer alan kadın heykeli de görülmeye değer! Ayrıca genel olarak onlarca altın rengi heykel bu çarşının içinde ve çevresinde yer alıyor. Çarşının çevresindeki park ve yeşillik alanlarda çarşının güzelliğine güzellik katıyor. İlk açıldığı dönemlerde çok fazla ilgi görmeyen çarşı, günümüzde hem turistlerin hem de bölge halkının en çok rağbet gösterdiği yerlerden biri haline gelmiştir. Eskişehir’e gittiğiniz zaman kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir.

Tavsiyeler

Çarşıdaki dükkanlar genellikle sabah 07;00 ile akşam 20;00 arasında açıktır. Ayrıca Eskişehir’in en güzel yemekleri yine bu çarşının çevresinde yapıldığı için, çarşıya geldiğinizde yemeğinizi burada yemenizi tavsiye ediyoruz. Bunun dışında çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı dükkânlarda, Eskişehir hatırası olarak alabileceğiniz yüzlerce ürün bulunuyor.

Taşbaşı Çarşısına Nasıl Gidilir?

Eğer Osmangazi tarafından geliyorsanız tramvaya binerek stadyum durağında inmeniz yeterli olacaktır. Onun dışında şehrin her noktasından tramvaya binerek çarşı durağında inmeniz ve Vilayet yönünde kısa bir yürüyüş yapmanız halinde Taşbaşı çarşısına ulaşmış olursunuz.

App_indir_banner_mobil

Açık Adres;  Arifiye Mh. / 26010 Eskişehir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here