Ana sayfa Macaristan Budapeşte Terör Müzesi (House of Terror)

Terör Müzesi (House of Terror)

954
0
PAYLAŞ
terör müzesi

Terör Müzesi (House of Terror) Andrassy Caddesi üzerinde bulunuyor. Müze 24 Şubat 2002 tarihinde açıldı. Şu anda müze olarak ziyaretçilerine kapısını açan bu bina, Alman işgali sırasında Naziler tarafından, Komünist dönemde karakol olarak kullanılıyordu. Müzede Sovyet rejimine ve Nazilere ait birçok sembol bulunmaktadır. Dönemin faşist partilerinden Arrow Cross Party’nin izlerine de Terör Müzesi’nde sık sık karşılaşılıyor.

4 katlı olan Terör Müzesi’nin en alt katında hücreler ve işkence odaları bulunuyor. Giriş katında ise hemen karşılaşacağınız büyük bir tank mevcut. Çevrede ise işkence görerek katledilmiş insanların fotoğrafları yer alıyor. Müzenin en önemli artısı ise her odada detaylı bilgi veren ingilizce içeriklerin olması.

Binada çok radikal değişiklikler yapılmadan günümüze kadar korunmuş. Nitekim müzeye girdiğinizde göreceğiniz hücreler ve işkence odaları kanınızı dondurabilir. Döneme ait videolar ve görseller bazı bölümlerde sergilenmektedir. Buna bağlı olarak müzede sürekli olarak bir ses/müzik akışı sağlanıyor. Atmosfer gerçekten psikolojik olarak etkileyici şekilde düzenlenmiş. Müzeden çıkıp sokağa ilk adımı attığınızda özgürlüğünüzün değerini yüzünüze vuran rüzgarın tüm vücudunuzda etkisinde anlayabiliyorsunuz.

Terör Müzesi’nde çok fazla güvenlik veya kontrol yok. Hücrelere girip duvarlardaki dönemin hüznünü hissetmeniz mümkün. Sadece bir insanın durabileceği şekilde düzenlenmiş hücrelerin duvar kısımlarında ise yastık tarzı yumuşak bir yapı var. Açıklamaya göre bunun nedeni işkenceye dayanamayan veya herhangi bir bilgi sızdırmak istemeyenlerin kafalarını duvarlara çarparak intihar etmesini engellemek. Bu yapının dahi hiçbir şekilde değiştirilmeyerek sunulması ve hissetmeniz günümüzde özgürlüğünüzün her dakikasını anlamanıza çok yardımcı oluyor. Hücre veya işkence odasına girip atmosferin de etkisiyle dönemin şartlarını %0,1 de olsa hissedebilirsiniz.

App_indir_banner_mobil

Terör Müzesi dışarıdan da oldukça etkileyici bir bina olarak dikkat çekiyor. Budapeşte‘nin meşhur Andrassy caddesi üzerinde yer aldığı için herkesin dikkatini çekmekte. Macarca Terror Hâza olarak telaffuz edilmektedir.

M1 (Sarı Metro) hattına bindikten sonra Vörösmarty Utca durağında indikten sonra hemen çıkışta dikkatinizi çekecek Terör Müzesi binasına ulaşabilirsiniz.

Terör Müzesi Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Salı – Pazar günleri arasında 10:00 – 18:00 arası ziyarete açık.

ucakbileti_sorgula (1)

Giriş ücreti:

Kişi: 2.000 HUF (6-7€)
Öğrenci: 1.000 HUF (3-4€)

Aşağıdaki belgeselde müzeye dair birçok görüntüye ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here