Ana sayfa İspanya Barselona Tibidabo, Barselona

Tibidabo, Barselona

1279
0
PAYLAŞ
Tibidabo barselona

Barselona’nın Collserola bölgesinde yer alan ve 512 metre yüksekliğe sahip olan Tibidabo tepesi, Latincede ‘’Sana Sunuyorum’’ anlamına gelmektedir. Ayrıca iblisin Hz. İsa’yı bu eşsiz manzaralı tepeye çıkararak, ayakları altına serilmiş olan dünyayı ona sunmasının anlatıldığı Günaha Çağrı’dan esinlenmiştir. Tepede gezilecek yerlerin başında Temple Expiatori del Sagrat Cor Kilisesi gelmektedir. Şehrin her noktasından rahatlıkla görülebilen bu devasa kilise, 1911 yılında mimar Enric Sagnier tarafından inşa edilmiştir. Ayrıntılı oymaları be etkileyici bir İsa heykeli ile dikkat çeken eşsiz bir kapıya sahiptir. Kilisenin kulesine çıkmak için eşsiz manzaralar eşliğinde terasa uzanan merdivenleri veya asansörü kullanabilirsiniz.

Kilisedeki eşsiz yapılardan biride Parç d’Atraccions del adındaki lunaparktır. Şehrin en eski moda oyuncakları ile çalışan tek lunaparktır. Park içindeki oyuncakların tamamı 20.yy’dan kalma olsa da, halen ilk günkü gibi orijinalliğini korumaktadır. Ayrıca Woody Allen imzalı Vicky Christina Barselona filminde de kullanılmış olan park 1908 yılında açılmıştır. Parkta korku tüneli, dönme dolap ve çarpışan arabalar gibi klasik oyuncakların dışında, her boyut ve şekilden eski makinelerin sergilendiği ünlü Musee des Automates bulunuyor. Ayrıca kukla gösterileri, piknik ve oyun alanları, kafeler ve restoranlar yer alıyor. Bu devasa tepede bulunan diğer bir yapıda Torre de Collserola adındaki 288 metrelik iletişim kulesidir. Bu kulenin tepesine camdan yapılmış bir asansör yardımıyla çıkmak ve eşsiz Barselona manzaralarını 380 derece ile izlemek mümkün! Ayrıca adrenalin tutkunları için de bulunmaz bir yerdir. Bu yüzden Barselona Gezilecek Yerler arasında kesinlikle olmalıdır.

Tavsiyeler

Akşamları tepeye çıkmak yasak olduğundan sadece gündüz saatlerinde ziyaret etmeniz gerekiyor. Tepeye çıkmak ücretsiz ancak tepede bulunan yapıları gezmek belirli bir ücret karşılığında mümkün olabiliyor.

Amusement Park (Lunapark) Giriş Ücreti: 28.50€
The Sky Walk Giriş Ücreti: 12.70€

App_indir_banner_mobil

Tibidabo’ya Nasıl Gidilir?

Tepeye otobüs, tren veya özel araç ile ulaşabilirsiniz. 1901’de buraya inşa edilen ve ülkede bu tarzda yapılan ilk tren yolu bulunmaktadır. Metroyu kullanmak isterseniz 7 numaralı hat ile gelip Tibidapo istasyonunda inmeniz yeterli olacaktır. İstasyona indikten sonra treni kullanarak tepeye çıkabilirsiniz. Füniküler en kolay ulaşım aracı. 4.10€ karşılığında bilet alabilirsiniz. Ayrıca bu noktadan sonra tepe üzerinde yürüyüş ile ulaşım sağlamanızda mümkündür. Yürüyüş yolunda bulunan kafelerde dinlenebilir veya eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Eğer Plaça Catalunya bölgesindeyseniz, Tibi Bus ile tepeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Açık adres; Tibidabo / 08035 Barcelona / İspanya

Barselona Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm ipuçlarına ve gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here