Ana sayfa Şehirler Asya Tokyo’da Gezilecek Yerler

Tokyo’da Gezilecek Yerler

761
0
PAYLAŞ
Japonya Tokyo

Japonya’nın başkenti Tokyo’da görülmesi gereken tarihi eserleri ve doğal güzellikleri sizin için bir araya getirdik.

Tokyo’ya ulaşım ve Tokyo’da yeme-içme ile ilgili aradığınız tüm ayrıntılı bilgileri Tokyo Seyahat Rehberi yazımızda bulabilirsiniz.

Tarihi Eserler

Sensōji Tapınağı

Sensō-ji, Tokyo’nun en büyük antik Budist tapınağı ve Asakusa’da yaşayan Japonlar ve gezi için bulunan yabancılar için Tokyo’nun başlıca cazibe merkezlerinden biri.

App_indir_banner_mobil

Tapınak aynı zamanda Guan Yin veya Merhamet tanrıçası olarak da bilinen Bodhisattva Kannon’a ithaf edilmiştir. Bu tapınak Tokyo’nun en eski tapınağı ve en önemlilerinden biri.

2. Dünya Savaşı öncesinde Tendai isimli bir tarikata aitken savaş sonrası bağımsız bir tapınak haline gelmiş.

Asakusa veya Japon kültürü hakkında daha çok bilgi almak isterseniz yerel bir rehbere ihtiyaç duyacaksınız. Yerel rehberler Asakusa Kültürel ve Sokak Yemekleri Yürüyüş Turu yaptırmaktadırlar.

ucakbileti_sorgula (1)

Tapınağı sabah 06:00 ila akşam 17:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Tapınağa ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Ginza Hattını kullanarak Asakusa İstasyonu’nda inmelisiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Asakusa Hattı’nı kullanarak yine Asakusa İstasyonu’nda inmelisiniz.

Meiji Jingū

Meiji Tapınağı, 19’uncu yüzyıldaki Meiji restorasyonuna ismini veren İmparator Meiji ve karısı İmparatoriçe Shōken’in ruhlarına adanmış bir Şinto tapınağı.

Türbe kemerinden girerken saygıyı ifade etmek için bir kez eğilmek bir ritüel.

Temizuya’da (su kuyusu) önce sol elinizi ve daha sonra sağ elinizi yıkayın. Ardından, sol elinizi durulamadan önce ağzınızı sol elinizle çalkalayın. Son olarak kepçeyi durulayın. Kalan suyun kepçenin sapından aşağı akmasına izin verin.

Ana tapınak binasında dilek tutmadan önce de bir ritüel var. İki kez eğil. Ellerini iki kez çırp. Bir kez daha eğil ve dileğini tur.

Tapınağı sabah 06:30 ila akşam 16:30 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Tapınağa ulaşımda Tokyo metrosunu kullanabilirsiniz. Bunun için Chiyoda Hattını kullanarak Meiji Jingu Mae İstasyonu’nda inmelisiniz. Yine Tokyo metrosunda Fukutoshin Hattı’nı kullanarak Meiji Jingu Mae İstasyonu’nda inebilirsiniz

otobusbileti_sorgula2

İmparatorluk Sarayı ve Doğu Bahçesi

Japonya resmi olarak bir imparatorluktur. Tokyo İmparatorluk Sarayı ise Japonya İmparatoru tarafından kullanılan ana konuttur.

Yeni Yıl kutlamasının yapıldığı 2 Ocak ve imparatorun doğum günü olan 23 Şubat dışında saray binaları ve iç bahçeleri halka açık değildir.

Sadece söz konusu tarihlerde ziyaretçiler iç saray alanlarına girebilir ve bir balkonda halkın önüne çıkan imparatorluk ailesi üyelerini görebilirler.

İç saray bölgesinin bir parçası olan İmparatorluk Sarayı Doğu Bahçeleri ise halka açıktır.

İmparatorluk Sarayı Doğu Bahçelerini Pazartesi ve Cuma günleri hariç sabah 09:00 ila akşam 16:00 (yaz aylarında 17:00) arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Marunouchi Hattını kullanarak Tokyo İstasyonu’nda inebilirsiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Mita Hattını kullanarak Ōtemachi İstasyonu’nda inmelisiniz.

Yasukuni Tapınağı

Yasukuni Tapınağı, Japonya İmparatoru adına savaşta ölen askerlere adanmış bir Şinto tapınağı.

İmparator Meiji 1874’te ilk defa Tokyo Shokonsha’yı ziyaret ettiğinde bir şiir bestelemiş. Tapınağın böyle bir önemi de bulunuyor.

Tapınağı sabah 06:00 ila akşam 18:00 (Mayıs-Ağustos arasında 19:00 ve Kası-Şubat arasında 17:00) arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Tozai & Hanzomon Hattını kullanarak Kudanshita İstasyonu’nda inebilirsiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Shinjuku Hattını kullanarak yine Kudanshita İstasyonu’nda inmelisiniz.

Müzeler

Tokyo Ulusal Sanat Merkezi

Öncü Japon mimar Kisho Kurokawa tarafından tasarlanan müze ülkenin en büyük çağdaş sanat vitrinlerinden biridir.

Herhangi bir zamanda, müzede 12 galeriye yayılmış dört sergi bulunur. Kültür dolu bir gün için ziyaretinizi yakındaki Mori Sanat Müzesi veya Suntory Sanat Müzesi’ne yaptığınız bir gezi ile birleştirmelisiniz.

Ücretsiz ve merkezi bir konumda bulunan bu müze Tokyo sakinleri için olduğu kadar yabancılar için de çok cazip bir mekân.

Parklar, Meydanlar ve Önemli Bölgeler

Nakamise Alışveriş Merkezi

Canlı kırmızı ve siyah tonlarında etkileyici biçimde boyanmış büyük bir kâğıt feneri andıran Nakamise, Japonya’daki en eski alışveriş merkezlerinden biri.

Yukata, anahtarlıklar ve katlanır yelpazeler gibi tipik Japon hediyelik eşyalarının yanı sıra, Asakusa bölgesinden çeşitli geleneksel yerel atıştırmalıkları Nakamise’de bulabilirsiniz.

Nakamise’yi sabah 10:00 ila akşam 17:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Tapınağa ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Ginza Hattını kullanarak Asakusa İstasyonu’nda inmelisiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Asakusa Hattı’nı kullanarak yine Asakusa İstasyonu’nda inmelisiniz.

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji, dünyadaki en büyük toptan balık ve deniz ürünleri pazarıdır. Ucuz deniz yosunundan en pahalı havyara, küçük sardalyalardan 300 kg’lık orkinos ve balina türlerine kadar 400’den fazla farklı deniz ürününü bu pazarda bulmak mümkün.

En ilginç kısmı Ton Balığı mezatıdır. Burayı günde yalnızca 120 ziyaretçi görebilir. Giriş için bilet almak gerekir. İlk gelen ilk alır kuralı geçerlidir. Sabah 4.30’dan itibaren bilet alınabilir.

İlk 60 bilet sahibi açık artırmayı 05:25-05:50 saatleri arasında görebilirken, diğer 60 bilet sahibi açık artırmanın kalanını 05:50 – 6:15 arasında izleyebilir.

Orkinos mezatını izlemek için sabahın erken saatlerinde daha ucuz bir taksi bulabilmek için Ginza bölgesine yakın olmanız gerekir. Zira bu saatte trenler çalışmıyor.

Tokyo Skytree

Tokyo’nun en yeni simge yapı ve cazibe merkezlerinden biri olan 634 metrelik Tokyo Skytree, Japonya’nın en uzun kulesidir. Kule aynı zamanda Kanto bölgesi için televizyon ve radyo yayını kulesidir.

Tokyo Skytree’de bulunan Tembo Deck ve Tembo Gallery, Tokyo şehir silüetinin muhteşem manzarasını sunan iki gözlem katıdır. Tokyo Skytree’nin tabanında, akvaryumlu büyük bir alışveriş kompleksi de bulunmaktadır.

Tokyo Skytree’yi sabah 08:00 ila akşam 22:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Hanzomon Hattını kullanarak Oshiage İstasyonu’nda inmelisiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Asakusa Hattı’nı kullanarak yine Oshiage İstasyonu’nda inmelisiniz.

Tokyo Disneyland ve DisneySea

Tokyo Disneyland, Walt Disney tarafından üretilen filmlere dayanan 115 dönüme yayılmış devasa bir tema parkı. ABD’dekinin ardından açılan ilk Disneyland olan tema park 1983 yılında olarak açılmıştır.

Dünyanın en çok ziyaret edilen dördüncü tema parkı olan Tokyo DisneySea, aynı zamanda  dünya çapında açılan 11 Disney tema parkının dokuzuncusu.

Denizlerin efsanelerinden ilham alan Tokyo DisneySea yedi temalı limandan oluşuyor: Akdeniz Limanı, Gizem Adası, Deniz Kızı Lagünü, Arap Kıyısı, Kayıp Nehir Deltası, Liman Keşfi ve Amerikan Kıyı Şeridi.

Tokyo Disneyland ve DisneySea’yi sabah 08:30 ila akşam 22:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Yarukucho Hattını kullanarak Shin-kiba İstasyonu’nda inmelisiniz. Daha sonra JR Hattı trenine geçerek Maihama İstasyonu’nda inmelisiniz.

Kabukichō

Kabukichō, Yasukuni-dōri Bulvarı’nın ötesinde, Shinjuku’nun kuzey doğusunda bir eğlence ve kırmızı ışık bölgesi. Hostes barları, host barları, aşk otelleri, mağazaları, restoranları ve gece kulüpleri ile ünlüdür ve genellikle “Uykusuz Kasaba” olarak adlandırılır.

Bölge adını 1940’ların sonlarında inşası planlanan bir kabuki tiyatrosundan almış. Tiyatro maddi zorluklar nedeniyle hiçbir zaman inşa edilememiş olsa da bölgenin adı Kabukicho olarak kalmış.

Kabukicho’yo akşam 19:00 ila sabah 03:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Marunouchi Hattını kullanarak Shinjuku İstasyonu’nda inmelisiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Oedo & Shinjuku Hattı’nı kullanarak yine Shinjuku İstasyonu’nda inmelisiniz.

Akihabara Elektrik Şehri

Akihabara, dünyadaki her türlü elektronik cihaz ve ekipmanı bulabileceğiniz en büyük bölgedir. Teknolojinin en son ürünlerini burada her zaman bol miktarda bulabilirsiniz.

Buradaki çalışanlar dünyanın 20 dilini çok iyi bilirler. Burada hiçbir iletişim sorunu yaşamayacağınıza garanti verebiliriz. Müşteriler kolayca yurt dışı modelli ürünleri satın alabilirler.

Akihabara Elektrik Şehri’ni sabah 11:00 ila akşam 21:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Hibiya Hattını kullanarak Akihabara İstasyonu’nda inmelisiniz.

Tokyo Kulesi

Dünyanın en yüksek kendi kendini destekleyen çelik kulesi olan Tokyo Kulesi, bir iletişim ve gözlem kulesidir.

332,5 metre yüksekliğiyle Japonya’daki en yüksek ikinci yapay yapıdır.

1958 yılında Japonya’nın büyük bir ekonomik güç olarak yeniden doğuşunun bir sembolü olarak tamamlanan kulede ziyaretçiler Tokyo’nun kuş bakışı manzarasını görmek için 150 metre ana gözlem evine ve 250 metre özel gözlem evine çıkabilirler.

Tokyo Kulesi’ni sabah 09:00 ila akşam 21:00 arasındaki saatlerde ziyaret edebilirsiniz. 

Ulaşımda Tokyo metrosunu kullanacaksanız Oedo Hattını kullanarak Akabanebashi İstasyonu’nda inmelisiniz. Toei metrosunu kullanacaksanız Hibiya Hattı’nı kullanarak Kabiyacho İstasyonu’nda inmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here