Ana sayfa İspanya Barselona Torre Agbar, Barselona

Torre Agbar, Barselona

394
0
PAYLAŞ
torre-agbar

Torre Agbar veya diğer bir adıyla Agbar Kulesi, Barselona’da bulunan 33 katlı devasa bir yapıdır. Fransız mimar Jean Nouvel’in tasarladığı bu proje, inşaat firması Dragados ile İspanyol mimarlık firması olan b720 Arquitectos’un ortak çalışması ile inşa edilmiştir. Yapının kullanıma açılması Haziran 2005’te gerçekleşmiştir ancak resmi olarak açılış 16 Eylül 2005 yılında İspanya kralı I. Juan Carlos tarafından yapılmıştır. Şehrin El Poblenou bölgesinde bulunan yapıya, hem bina sahibi hem de şehre su sağlayan Aigües adlı firmanın ortaklarından biri olan Agbar Group’un adı verilmiştir.

Binayı tasarlayan ünlü mimar Jean Nouvel, bu ilginç ve görkemli tasarımı gerçekleştirirken şehre yakın olan Montserrat dağı ve ilginç bir gayzerin havaya yükselmesinden ilham almıştır. Mimari olarak şehirde bulunan diğer tüm yapılardan farklı olduğu için, yerli halk tarafından fitil ve kabul olarak adlandırılır. Norman Foster adlı mimarın tasarladığı The Ghertekin adındaki 30 St. Mary Axe binasına çok benzeyen bu devasa yapıda, 30 bin metrekarelik ofis alanları, 8,351 metrekarelik bir oditoryum, 3,210 metrekarelik alana kurulmuş tesisat ve mekanik odaları, toplamda 33 kat ve 4 bodrum katı bulunmaktadır. Şekil olarak şehirdeki en özgün yapılardan biri olan Torre Agbar’ın taşıyıcı sistemi betonarme olarak inşa edilmiştir. Yapının tamamı cam ile kaplanmıştır ve toplamda 4.500 pencere için binada delikler açılmıştır. Torre Agbar, 154 metrelik Arts Hotel ve 154 metrelik Mapfre Kulesinden sonra şehirdeki en yüksek üçüncü bina olmuştur. Toplam yüksekliği 144,44 metredir. Ofis amaçlı kullanılan yapı 130 milyon dolara mal olmuştur. Binanın sahibi Grupo Inmobiliario Layetana’dır ve toplamda 51,483 metreküplük bir alana sahiptir.

Tavsiyeler

Yapının içinde gezilecek herhangi özel bir yer bulunmamaktadır. Bu nedenle sadece dış görünüşünü görmek için ziyaret edebilirsiniz. Bunun içinde en uygun zaman karanlık çöktükten sonradır. Çünkü eşsiz bir ışıklandırma sistemine sahip olan bina, gerçekten görülmeye değer. Şehrin önemli bir sembolü olduğu için Barselona Gezilecek Yerler listesinde yer alması gerektiğini düşünüyorum.

App_indir_banner_mobil

Torre Agbar’a Nasıl Gidilir?

Şehrin en popüler ulaşım aracı olan Metroların L2 ve L4 istasyonlarında inerek binaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma araçları ve özel taksilerle de hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Açık adres; Av. Diagonal / 211, 08018 Barcelona / İspanya

ucakbileti_sorgula (1)

Seyahatiniz sırasında acıktıysanız Barselona’da Ne Yenir, daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa Barselona Gezi Rehberi yazımız ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here