Ana sayfa Türkiye Trabzon Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Gezilecek Yerler

1062
0
PAYLAŞ
uzungol

Ülkemizin doğa güzellikleriyle öne çıkan, yemyeşil yaylaları ve yağmurlu iklimiyle dünyanın birçok noktasından turistleri ağırlayan Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden Trabzon gezilecek yerler bu yazımızda yer alıyor! Tertemiz havaya sahip uçsuz bucaksız yaylaları, camileri, manastırı, kalesi, saymakla bitmeyen doğa güzellikleri… Trabzona gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler bulunuyor. Tabi lezzetli Karadeniz yemeklerini de tatmayı unutmayın. İçten ve samimi insanların köylerdeki yaşamı, şehrin göbeğinde bulunan tarihi yapıtlar ve yemyeşil doğası sizi büyüleyecek. Lafı uzatmadan görmeniz gereken yerlere başlamak istiyorum.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

1- Sümela Manastırı

Bir ortodoks manastırı olan Sümela Manastırı, halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinir. Maçka ilçesine bağlı olan bu manastır, ilk Hristiyan kavimleri tarafından Romalılardan kaçarken sığınmak amacıyla yapılmış. Bu yüzden oldukça yüksekte ve ulaşılması/görülmesi güçtür. Odalarında ve bölümlerinde yer alan freskler ve eserler günümüze kadar korunmuş olup, dünya tarihi için oldukça önemlidir. Türkiye için oldukça önemli bir tarihi yapıt olmakla birlikte her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir.

2- Uzungöl

App_indir_banner_mobil

Trabzon’un simgesi haline gelmiş olan Uzungöl birçok kez karşınıza tablolarda veya internette muhteşem görüntüsüyle çıkmıştır. Trabzon merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunuyor. Eşsiz bir vadinin ortasında bulunan bu gu göl çevrede bulunan yamaçlardan kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş. Gölün uzunluğu eninin iki katı olduğu için ismi Uzungöl olarak kalmıştır. Günümüzde gölün ve vadinin manzarasını çok iyi görebileceğiniz birçok mekan ve otel bulunuyor. Gölde yetişen alabalık ve diğer balık türlerinin sunulduğu restoranlarda Trabzon’un harika yerel yemeklerini de deneyebilirsiniz. Son yıllarda burayı ziyaret eden turistlerin çok fazla zarar verdiği ve eski havasını kaybettiği de sıkça dile getiriliyor…

3- Trabzon Kalesi

Şehrin en yüksek bölgesinde yer alan Trabzon Kalesi tarihten günümüze kadar fazla hasar görmeden gelebilen nadir eserlerden birisidir. Denizi çok net ve temiz bir şekilde görebilen kale, dönemin şartlarında denizden yapılabilecek saldırılara karşı koyabilmek amacıyla yapılmış. Evliya Çelebi burada geçirdiği sürenin ardından yaptığı betimlemede şu sözlere yer vermiş: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer .Derin bir hendeği vardır ki 77 adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde cami, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehaneleri vardır” Kalenin içi ve dışı şehri hissetmek için mutlaka görülmeli, eşsiz manzaranın keyfi çıkarılırken tarihten izler incelenmelidir.

ucakbileti_sorgula (1)

4- Peristera (Kuştul) Manastırı

Hızır İlyas olarak da bilinen bu manastır Maçka ilçesinde yer alıyor. Sümela Manastırı kadar önemli fakat günümüze kadar çok iyi korunamadığı için sadece temellerine ulaşılıyor ve bu da popülerliğini yitirmesine neden olmuş. 300 metrelik bir kayanın üzerine kurulduğu için oldukça iyi bir konuma ve harika bir manzaraya sahip.

5- Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı da Maçka ilçesinde bulunuyor. MS 270 yılında inşa edilen bu yapıt, tarihte yapılan ilk manastır olduğu için oldukça önemli. İyi bir şekilde korunduğunu manastırı ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız. Oldukça büyük ve ihtişamlı. Tarihi olayların önemli bir kısmına şahitlik etmiş, kültür ve sanat açısından da zenginliklere sahip bu yapıtı Trabzon gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

6- Ayasofya Müzesi

İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesinin ardından Trabzon’a geçen Bizanslılar tarafından yapılan Ayasofya kilisesi, Fatih Sultan Mehmet’in burayı fethetmesinden yaklaşık 123 yıl sonra camiye çevrilmiştir. Uzun bir dönem müze olarak hizmet veren yapıt 2013 yılında ibadete açılmıştır. Fakat tarihi eser içeren bölümleri hala müze olarak hizmet veriyor. Müzenin içinde Adem ve Havva’nın yaratılışını anlatan, Hz. İsa ve diğer önemli olayları anlatan birçok fresk bulunuyor.

7- Boztepe

Yeşillerin içerisinde şehri tamamen görebileceğiniz bir tepe. Uçsuz bucaksız deniz ve Trabzon şehrini ayaklarınızın altında görmek için mutlaka bu tepeye çıkmalı, çay bahçesinde oturarak gün doğumuna veya gün batımına şahitlik edebilirsiniz. Doğa güzelliklerinin arasında yer alan bu tepede birçok tesis bulunuyor. Akşam saatlerinde gittiğinizde de hizmet alabilir, şehrin ışıklara bürünmüş halini seyredebilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

8- Bedesten Çarşısı

Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze aynı kültürün korunarak geldiği bir yer: Bedesten Çarşısı. Değerli eşyaların satıldığı birçok tüccar bu çarşıda bulunuyor. Osmanlı sanatının önemli bir eseri olan Bedesten, çevrede bulunan restoranlar, Osmanlı kültürüne ait birçok kıyafet ve diğer kültürel eşyalara buradan ulaşabilirsiniz.

9- Trabzon Müzesi

İtalyan bir mimar tarafından yapılan konaktan dönüştürülen Trabzon Müzesi 2001 yılında ziyarete açılmıştır. 1924 yılında Atatürk eşi Latife hanımla birlikte Trabzon’u ziyaret ettiğinde burada ağırlanmış. 1988 yılından itibaren restorasyona giren konak, birçok eserin sergilenmesi için uygun bir hale getirilmiş. Günümüzde arkeolojik eserler, tarihi yapıtlar ve Trabzon için önemli belgeler & dosyalar sergileniyor.

10- Trabzon Yaylaları

Yemyeşil ovalar ve yaylalar Trabzon’un simgesi haline gelmiş görüntüleri ortaya çıkarıyor. Tertemiz havası, doğayla iç içe bir yaşam için mutlaka ziyaret edilmesi gerek. Trabzon gezilecek yerler listemizde ilk sıralarda yer alması gereken yaylalar aslında çok fazla olduğu için tek maddede toparlamaya karar verdik. Lapazan Yaylası, Karadağ Yaylası gibi muhteşem yaylalar önceliğiniz olmalı. Trabzon’da görmenizi önerdiğimiz tüm yaylalar ise şunlar: Şolma Yaylası, Mavura Yaylası, Kiraz Yaylası, Lapazan Yaylası, Karadağ Yaylası, Çakırgöl Yaylası, Kuruçam Yaylası, Erikbeli Yaylası, Sazalanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Çatma Obası Yaylası, Kadırga Yaylası, Mızraklı Su Yaylası ve Düzköy Yaylası.

11- Altındere Vadisi

Etrafınızda yeşilden başka bir renk göremeyeceğiniz bu harika vadi, milli park statüsünde korunmaya başlamıştır. Meşhur Sümela Manastırı bu vadide yer alıyor. Gelmişken doğa sporları, piknik gibi aktiviteleri de değerlendirebilir veya kısa yürüyüşle gününüzün bir kısmını buraya ayırabilirsiniz.

12- Yeni Cuma Camii

Yeni Cuma mahallesinde bulunan cami, kilise olarak inşa edilmiştir. Trabzon’un fethinden sonra kiliseye minare inşa edilmiş ve camiye dönüştürülmüştür. Yapısında çok derin ahşap mimarisine rastlanırken iç mimarisi de oldukça ilgi çekicidir. Caminin en önemli özelliği ise üst kısmında kabartma şeklinde kartal ve güvercin tasvirlerinin bulunması.

13- Çal Mağarası

Birçok doğa güzelliğinin bir araya geldiği Çal Mağarasının içerisinde küçük bir dere akmaktadır. Dünyanın en uzun mağarası özelliğine de sahip. Üstelik mağaranın üzerinde tarihi bir kale bulunuyor. Mağaranın genişliği ve yüksekliği sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Doğanın ürettiği bu ilgi çekici mağarayı Trabzon gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

14- Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon’un merkezinde, küçük bir koru içerisinde bulunan köşk Atatürk’ün 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretine ev sahipliği yaptığı için günümüzde Atatürk Müzesi olarak hizmete açıktır. Köşkün eşyaları dekore edildikten sonra sergilenmeye hazırlanmıştır.

15- Sera Gölü

Bir heyelan set gölü olan Sera Gölü, Akçaabat ilçesinde yer alıyor. 1950 yılında aşırı yağıştan oluşan bu göl 2010 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Çevresinde kamp, doğa yürüyüşü, piknik, balıkçılık, manzara seyri gibi birçok doğa aktivitesi yapmak mümkün. Gün geçtikçe daha fazla turisti ağırlayan bu gölün önümüzdeki yıllarda önemli bir turistik merkez haline geleceği tahmin edilmektedir.

Trabzon gezilecek yerler listemizde görülmesi gereken ilk 15 yeri paylaştık. Şehirde gezerken listede bulunmayan birçok güzel yeri keşfedebilir, yeni yerler bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here