Ana sayfa Seyahat İpuçları Trekking nedir?

Trekking nedir?

485
0
PAYLAŞ
trekking nedir
Trekking

Trekking en sade haliyle doğa yürüyüşü anlamına gelir. Genellikle dağlık kesimlerde ve ormanlık alanlarda yapılmaktadır. Bir gurup halinde yapılan bu spor dalında ekip başı denilen kişi diğer üyeleri direktif ve komutlar vererek yönlendirir ve olası tehlikelere karşı korur.  Çünkü bu spor dalı her ne kadar eğlenceli bir etkinlik olsa da çok ciddi tehlikelere gebedir. Çığ düşmesi, kaya yuvarlanması, yıldırım ve karanlık gibi faktörler bu tehlikelerden sadece birkaç tanesidir. Bu yürüyüş bazı kurallar gerektirir.  Bu sporun en önemli noktası ekip düzedir. Genellikle bu tür yürüyüşler tek sıra halinde gerçekleşir. Gurupta bulunan lider veya ekip başı mola sıklık ve sürelerini, tempoyu ve rotayı belirleyerek, gerekli önlemleri almış olur. Ayrıca ekip lideri dilerse hemen arkasına ekipten seçtiği tecrübeli bir üyeyi koyabilir ve bu kişiye artçı denir. Artçının tek görevi ekip liderine yardımcı olup guruptaki kopmaları engellemektir. Bu şekil bir yürüyüş doğa koşullarında çok büyük rahatlık sağlar.

Trekking Tavsiyeleri

Ekip arasında haberleşme çok önemlidir ve iletişim kopmaması gerekir. Öndeki kişinin fark ettiği tehlikeleri arkadaki üyelere anlık bildirmesi gerekir. Bunun dışında herkesin sırt çantası kullanması çok önemlidir. Sırt çantasının içerisinde hava şartlarına uygun giysiler, yedek çorap, yağmurluk, en az 1 Lt su, matara veya termos, molalar için alkol içermeyen içecekler, kana çabuk ulaşan çikolata tarzı yiyecekler ve ilk yardım malzemeleri bulunmalıdır. Ayrıca kalem, defter, el feneri, düdük ve kibrit bulundurmakta kamp esnasında çok fayda sağlayabilir. Trekking yapılırken giyilen giysilerin özellikleri oldukça önemlidir. Çünkü giysilerin türü yürüyüşün seyrini değiştirebilir ve hareket kabiliyetinin azalmasına neden olabilir. Polar tarzı ve hafif giysiler tercih edilir. Ayrıca vücut sıcaklığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yürüyüş esnasında düşmekte terlemekte iyi şeyler değildir. Bere kullanımı hayati önem taşır ve özellikle beyanlarda vücut sıcaklığının %70’i baştan kaybedilir. Ayakkabı olarak bot veya postal tercih edilmelidir. Bunun sebebi ıslak zeminler ve derelerden geçerken ayakların ıslanmasını önlemektir. Trekking için özel imal edilen ayakkabılar piyasada mevcuttur. Bu yürüyüş iniş ve tırmanışlardan oluşur ve özellikle aşırı dik yamaçlarda iniş yaparken dikkatli olmak gerekir. Ayaklar yere tam basmalı dizler geniş açıda bükülerek adım atılmalıdır. Bu sayede kayma ve düşme gibi problemler ortadan kalkar. Çıkış ve inişlerde kaya veya taş düşmeleri yaşanabilir. Bu nedenle olası tehlikelere karşı dikkatli olmak ve hemen gurup arkadaşlarını ikaz etmek gerekir. Birçok tehlikeye gebe olmasına rağmen gerekli tedbirler alındığında tehlikesiz ve oldukça eğlenceli bir spor dalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here