Ana sayfa Seyahat İpuçları Yurtdışında uçağı kaçırırsam ne olur?

Yurtdışında uçağı kaçırırsam ne olur?

174
0
PAYLAŞ
ucak-kacirmak

Bu yazımız benim gibi seyahat konusunda sorumsuz davrananlar için! Aslında bu yazıyı bir cümleyle bitirebilirim: yurtdışında uçağı kaçırırsanız biletiniz yanar. Bir sonraki seferle uçmayı tabi ki talep edebilirsiniz fakat bunun için sizden çok yüksek bir rakam talep edecekler. Yaşadığım “uçak kaçırma” deneyimini sizlerle paylaşarak böyle bir durumda nelerle karşılaşacağınızı anlatmak istedim.

Budapeşte‘de sabah 06:00 Milano uçak seferim için saat 04:30’da havaalanına gelmiştim. Henüz gate belli olmamıştı, bir kenarda oturup kapının belli olmasını beklemeye karar verince orada uyuyakalmışım. Gözümü açtığımda saat tam olarak 06:03’tü. Koşarak kapıya gittim, görevliye durumu söyledim. Telsizle uçağa ulaştı. (Uçak henüz hareket etmediyse yolcuyu beklemek zorunda. Bunu da görevliye söyledim.) Macarca birkaç cümle konuştular telsizde. Ben gergin bir şekilde beklerken görevli omzuma dokunup yavaşça havalanan uçağı gösterdi.

-Yaşadığım durum tam olarak bu görselde ifade ediliyor-

İlk defa uçak kaçırdığım için baya bir panik olmuştum. Ne yapmam gerektiğini sordum görevliye. Alt kattaki Wizz Air ofisine gidip bilgi alabileceğimi söyledi.

App_indir_banner_mobil

Benim içimde hala bir umut, koşa koşa ofise gidiyorum. Bir yandan da havalimanında çalışan Macar arkadaşıma ulaşmaya çalışıyorum, belki bir yardımı olur diye. Sabahın 6’sında uyuyormuş tabi kız, öğleden sonra geleceğini ve elinden geleni yapacağını söyledi. Ben ise vakit kaybetmeden Wizz Air ofisinde derdimi anlatmaya başladım. Görevli yapacak birşey olmadığını, en yakın seferin ertesi gün aynı saatte olduğunu ve istersem o uçağa bilet transferimi gerçekleştirebileceğini söyledi. Uçak biletinin bir sonraki güne transfer ücretinin ise 100€ olduğunu ekledi.

Normalde Wizz Air ile uçanlar bilir, uçak biletleri ortalama 20-50€ aralığındadır. Ben de o sırada telefonumdan ertesi günün uçak bileti fiyatını kontrol ettim. Bilet tam olarak 39€ idi. 39€ olan uçak biletini transfer etmek için 100€ istemek, neyin pazarlaması bunu da anlamadım. En uygun çözümün telefondan o bileti alıp Budapeşte’deki bir günün daha keyfini çıkarmak olduğu aşikardı. (Bunu yapmanın en iyi yolu termal kaplıcalara gidip şehir manzarasına karşı ayaklarınızı uzatmak!) Budapeşte’de yer alan tüm spa & termal kaplıcalar için Budapeşte Kaplıcaları yazımı okuyabilirsiniz.

Bu arada iyi ki uçağı kaçırmışım, Milano’da geçireceğim 3 gün 2 güne düşmüş oldu. Zaten 2 günden fazla geçirmek biraz sıkıcı olur-du. Ama muhteşem pizzalar ve Doumo Katedralinin ihtişamı için bu şehre bir kez daha gider miydim? Kesinlikle evet.

ucakbileti_sorgula (1)

Milano gezilecek yerler yazıma bir göz atın derim!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here