Ana sayfa Seyahat İpuçları Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

476
0
PAYLAŞ
nasil-ucuz-ucak-bileti-alinir

Onlarca uçak bileti satan firmanın arasından en ucuz uçak biletini nasıl bulabilirsiniz? Günümüzde havayolu firmalarını bir araya getiren birçok uçak bileti arama motoru işimizi kolaylaştırıyor. Fakat daha ucuz uçak bileti bulmak için aşağıda yer alan 10 maddeyi uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bu yöntemlerle bazen ilk karşılaştığınız uçak biletinin yarı fiyatına bilet bulabilirsiniz. Çoğu zaman ucuz uçak bileti bulmanın yollarından bahsedildiğinde söylenen ilk şey “erken rezervasyon” veya “kampanyaları takip et” olmuştur. Peki kampanyalardan ilk haberdar olmak için ne yapmalısınız veya en ucuz bileti bulmak için araştırma yapmanız gereken gün hangisi? Yazımın devamında bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Planınızı önceden yapın ve ucuz uçak bileti uyarısı gönderen sistemlere e-mail adresiniz ile üye olun.

En iyi fırsatları elde etmek için, bir yere yolculuk etmek istediğinizi en az 3 ay önceden bilmelisiniz. “Sen de bize aynı şeylerden bahsediyorsun yaa” demeyin. Durum bu. Fakat bu durumu daha verimli hale getirebilirsiniz. Gitmek istediğiniz destinasyonu ve e-mail adresinizi kullanarak Yapta veya AirfareWatchDog sitelerine üye olduğunuz takdirde en ucuz uçak bileti bildirimleri mail adresinize gönderilir. (Bazen çok fazla e-mail alabilirsiniz, gerçekten ucuz bilet almak istiyorsanız aralarından seçim yapmak için biraz süre ayırmanız gerekebilir.)

Eğer aklınızda herhangi bir destinasyon henüz belli değilse, AirfareWatchDog sitesinden sadece çıkış yapacağınız şehri seçerek de e-mail adresinizle kayıt olabilirsiniz. Böylece seçeceğiniz şehirden en ucuz uçak biletleri mail adresinize gelecektir.

App_indir_banner_mobil

Uçak biletini satın almak için en ucuz biletlerin satıldığı zamanı öğrenin.

New York Times tarafından yapılan araştırmaya göre uluslararası uçuşlarda en uygun uçak biletini ortalama 3-5 ay öncesinden bulursunuz, fakat bu durum bölgelere göre değişiklik gösterir. Yurt içi uçak biletlerinde ise bu süre 6 hafta. Benim önerim seyahat etme tarihinizden en az 3 ay önce uçak bileti araştırması yapmaya başlamaktır.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre en ucuz uçak biletleri Salı ve Çarşamba günleri (özellikle öğle yemeği ve akşam yemeği saatlerinde) satılıyor. En pahalıları ise Cuma ve Pazar.

EN UCUZ UÇAK BİLETİ SİTELERİ yazısı da ilginizi çekebilir.

ucakbileti_sorgula (1)

Havayolu firmalarının ne zaman fiyatları düşürdüğünü bilin.

Havayolu şirketleri, genellikle, seyahat acentelerinin haftanın başında satışlara yön vermek istedikleri için Pazartesi gecesi belirli rotalar için satış yapıyor. Fırsatlar daha sonra Salı sabahı rakipler tarafından eşleştirilir. Bu nedenle, bu fırsatlardaki en iyi atışınız, Salı ve Çarşamba öğleden sonra veya akşamları bilet aramaktır.

Hafta sonu en yüksek biletlerin olacağını unutmayın. Havayolu firmaları, insanların tatil planlarını düşünmesi için en uygun zamanı bilir ve böylece fiyatları belirler. Haftanın başında piyasaya sürülen satışlar da hafta sonu sona erer.

Dahası, havayolu firmaları hafta sonu daha az personel çalıştırdığı için stoklarını en çok haftanın başında yönetir. Bu nedenle, belirli bir rota için yüksek talep olduğu an bilgisayar algoritmaları bunu algılar ve fiyatları otomatik olarak yükseltir.

Havayolu firmalarını bir arada toplayan uçak bileti arama motorlarını kullanın.

Yüzlerce havayolu firmasından tek tek uçak bileti aramak için vakit harcamayın. Bunun yerine Google’ın yazılımını veya obilet.com‘un hem internet sitesini hem de mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

obilet.com Uçak Bileti

 

Bazı uçak firmaları bu tarz arama motorlarında yer almadığı için ucuz uçak bileti satan firmaların sitesini özel olarak ziyaret edebilirsiniz. (Ryan Air, Wizz Air, Easy Jet vs…)

Dünyadaki tüm Low-Cost Havayolu firmalarının listesine buradan ulaşabilirsiniz!

otobusbileti_sorgula2

Uçak bileti aramadan önce tarayıcınızın önbelleğini temizleyin!

Muhtemelen uçak bileti alırken farklı bir sekmeye geçtiğinizde veya sayfadan ayrılık tekrar döndüğünüzde daha yüksek bir fiyatla karşılaştınız. Ya da 7 koltuk ne hikmetse bir anda 2 tane kaldı. Panik yapıp “sanırım şu anda herkes bu bileti kaçırmamak için satın alıyor, bu fırsatı ben de kaçırmamalıyım” dediniz ve bileti aldınız.

Aslında bu havayolu firmalarının bir çeşit taktiğidir. Sahip oldukları algoritma ile ikinci kez siteyi ziyaret ettiğiniz algılanır ve daha yüksek fiyat veya az sayıda koltuk gösterilir. Böylece bileti almanız için acele etmeniz sağlanır. Kesinlikle o tarihte uçak bileti almak isteyenler ise yüksek fiyata razı olur.

Uçak bileti almadan önce mutlaka tarayıcınızın önbelleğini temizleyin! Böylece algoritmalar sizi havayolu firmasının web sitesine ilk kez giriş yapmış şekilde algılar.

Tarayıcınız eğer Google Chrome ise şu adımları izleyin:

Chrome > Seçenekler > Geçmiş > Göz Atma Verilerini Temizle > Tarama Verilerini Temizle

onbellek-temizleme

İpucu: Google Chrome kullanıyorsanız önbelleği temizlemeden CTRL+Shift+N komutlarıyla gizli moda geçip arama yapabilirsiniz!

Bu yöntemler hala işe yarıyor!

  • Gidiş-dönüş uçak bileti aramak yerine tek yön araması yapın. Bazen gidişi ayrı dönüşü ayrı aldığınız uçak bileti çok daha ucuz olabilir.
  • Popüler olmayan saatlerdeki uçak biletleri her zaman daha ucuzdur. Akşam 18:00 – 24:00 arası olan uçak bileti tahmin edebileceğiniz gibi çok pahalı, sabaha karşı veya sabah erken saatte olan uçuşlar ise çok daha uygun olacak.
  • Bulunduğunuz ülkeden alışveriş yapın! Örneğin: İstanbul’dan New York’a bir Türk havayolu firması ile uçtunuz. Şimdi New York’tan Vancouver’a geçmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken şey Amerikan havayolu firmalarının uçak biletlerini kontrol etmektir.

Aracı uçak bileti firmaları bazen hayat kurtarabilir.

Aracı uçak firmaları genellikle uygun uçak biletlerini toplu olarak satın alır ve tekrar kendi sistemlerinden satışa sunar. Satılan biletler uygun fiyattan gittiği için havayolu firmasında kalan biletler daha yüksek fiyatlıdır. Bu yüzden aracı uçak bileti firmasından sunulan bilet, havayolu firmasında sunulan biletten daha ucuz olabilir. Kontrol etmekte fayda var!

Biletinizi aldıktan sonra takipte kalın.

Biletinizi aldıktan sonra e-mail ile uygun uçak bileti fiyatlarını gönderen sistemlerden kaydınızı silmeyin. Biletinizi aldığınız aynı havayolu firması sizin aldığınız biletten daha ucuza bilet satışı yaparsa, Yapta‘ya başvurun ve hakkınızı alma ihtimalinizi değerlendirin.

Havayolu firmalarının dönemsel kampanyalarını es geçmeyin.

Havayolu firmaları en az uçak bileti sattığı tarihleri belirler ve bu tarihlere özgün kampanyalar düzenler. Örneğin Şubat ayında bir havayolu firması çok az uçak bileti satıyorsa bu aya özel bir Sevgililer Günü kampanyası yapabilir. Veya mobil uygulamasının yaygınlaşmasını isteyen bir firma sadece uygulamadan alınacak biletlere indirimler uygulayabilir.

Bu tarz kampanyaları takip etmek için havayolu firmalarının e-mail uyarıcılarına kayıt olmanızı tavsiye ediyorum.

İyi yolculuklar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here