Ana sayfa Şehirler Avrupa Vaci Caddesi (Vaci utca), Budapeşte

Vaci Caddesi (Vaci utca), Budapeşte

735
0
PAYLAŞ
vaci street

Vaci caddesi (Vaci Utca veya Vaci Street) Budapeşte’nin en ünlü caddesidir. Budapeşte’nin İstiklal Caddesi olarak adlandırsak pek de yanlış olmaz. Cadde üzerinde birçok restoran, mağaza, turistik mekan ve alışveriş noktaları bulunur. Budapeşte’ye giden herkesin kesinlikle burada bir süre geçirmesi önerilir. Bu yüzden Budapeşte Gezilecek Yerler yazımızda Vaci Utca’ya yer vermeden geçemedik.

Cadde üzerinde bulunan mağazalardan birkaçı: H&M, Zara, Mango, Hugo Boss, Nike, Lacoste, Swarovski. Ayrıca hediyelik eşya satan birçok “souvenir” de bulunmaktadır.

Ünlü Hard Rock Cafe’nin Budapeşte şubesi de Vaci Utca üzerinde bulunuyor. Hard Rock Cafe’nin kendi konseptiyle sunulan birçok Macar yemeği ve içkisini burada tadabilirsiniz.

Cadde üzerinde bulunan bir diğer ilgi çekici mekan ise Ice Bar. Barın içerisi tamamen buzdan yapılmış. Özel kıyafetle içeri girip bar havasını yaşayabiliyorsunuz. Belirli bir soğukluk derecesi korunuyor. Bardaklar dahi buzdan!

App_indir_banner_mobil

Vaci utca, birçok etkinlik, festival ve aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Şehrin en ünlü caddesi olduğu için çoğu aktivitelerin merkezi olarak kabul edilir. Her köşesinde sokak sanatçıları gösteriler yapar. Yılbaşı veya geleneksel bayramlarda havai fişek gösterileri şehri ışıldatır.

Caddede birçok avlu veya pasaj tarzı yer bulunur. Buraların içerisinde yer alan eski tarz dükkanlar ilginizi çekebilir.

Alışveriş, geleneksel bir öğle yemeği, turistik veya aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçları karşılayabileceğiniz Vaci Caddesi üzerinde kesinlikle bir süre geçirmenizi tavsiye ediyor, caddenin diğer kollarını da keşfederek nehrin yolunu bulabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Dikkat: Bu cadde üzerinde bazen dolandırıcılar olabiliyor. Yanınıza gelebilecek 2-3’lü kız grupları sizi bir yere davet ettiği takdirde dikkatlı olmalısınız. Çoğu zaman bu tarz kişiler sizi kendi mekanına götürüp, abartılı bir hesapla karşı karşıya bırakıyor.

İpucu: Eğer alışveriş yapacaksanız Vaci Utca’dan yapmayın. Burada fiyatlar neredeyse iki katı iken, Budapeşte Alışveriş Rehberi yazımızda okuyacağınız diğer yerlerde çok uygun fiyatlara istediğinizi alabilirsiniz.

Vaci utca’da ayrıca birçok masaj salonu bulunur. Thai masajı düşkünüyseniz burada yer alan salonlardan birini tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here