Ana sayfa Hollanda Amsterdam Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Van Gogh Müzesi, Amsterdam

797
1
PAYLAŞ
van gogh muzesi
Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, Amsterdam’ın en önemli müzesi olmasının yanı sıra, Avrupa’nın da en çok tarihi esere sahip olan 2. Müzesi olarak bilinmektedir. Bu yüzden turistlik gezilerin başlıca tercihi konumunda yer alan Van Gogh Müzesi, 1973 yılında ilk ziyaretçisini bünyesinde kabul etmiştir. Ünlü ressam Van Gogh’un 1853 ve 1890 yılları arasında ki tüm koleksiyonlarını görme şansları söz konusudur.

Van Gogh’un kardeşi Theo tarafından düzenlemelerin yapıldığı ve sonra ki aşamalarda müzede turist gezintilerin kabul edildiği alan, Van Gogh’un 200’den fazla resmi, 500’den fazla çizimi ve yüzlerce mektubu yer almaktadır. Böylesi bir gezi ortamını oluşturmak ve çağdaş sanatçıların resimlerini görmek açısından siz de Amsterdam gezilecek yerler arasına Van Gogh Müzesini eklemeyi ihmal etmeyin. Müze toplamda 4 kat olarak hizmet vermektedir. Ayrıca ekstradan bir bina daha bulunmaktadır. Van Gogh’un önemli eserleri ilk katta yer almaktadır. İkinci katında ise Van Gogh’un yaşamı ve sanat dönemlerinde kullandığı çalışma alanları yer almaktadır. Üçüncü ve dördüncü katında ise daha az tanınmış eserlerine yer verilmektedir. Ayrıca müzede hediyelik eşya satan kırtasiyeler mevcuttur. Buradan çeşitli kırtasiye malzemeleri, hediyelik eşyalar veya kitaplar da satın alabilirsiniz. Tabii ki bütçesi biraz pahalı!

Van Gogh Müzesine Nasıl Gidilir?

Museumplein veya Van Baerstraat tramvayını tercih ederek müzenin direk önünde inebilirsiniz. Her yarım saatte bir tramvay olmasından dolayı da ulaşım fazlasıyla rahat ve kolay olarak bilinmektedir.

Van Gogh Müzesi Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri

Her gün 10.00 ila 18.00 arası hizmet sunan, Cuma günleri ise 22.00’a kadar ziyaretçi kabul eden Van Gogh Müzesine giriş ücretleri 2016 yılı dahilinde 14 Euro olarak belirlenmiştir. 14 Euro karşılığında müzeye giriş yapabilir, dilediğiniz kadar da gezme olanaklarına sahip olabilirsiniz. Bu süreç zarfında keyifli vakit geçirecek ve tarihin en önemli ressamlarından olan Van Gogh’un tarihi yapıtlarını görme şanslarına da ulaşabileceksiniz.

App_indir_banner_mobil

Van Gogh Müzesinde Hangi Eserler Yer Almaktadır?

Arles’teki Yatak Odası, Günebakan Vazo, Buğday Tarlasındaki Kargalar, Patates Yiyenler, Yağmurdaki Köprü ve Kendi portresi gibi önemli eserler yer almaktadır. Bunun dışında ise sizlere o dönemler fazlasıyla ilgi görmeyen eserleri de sıralanmaktadır. Dolma kaleminden çıkan yazıları ve mektupları da görebileceğiniz gibi, yarım kalan eserleri ve düzenlemeleri de ilk elden görme şansınız mümkündür. Eğer amacınız tarihi bir gezinti yaşamak ve bu alanda hizmet almak ise mutlaka Van Gogh Müzesini ziyaret etmekten geri kalmayın. Bölgenin en tarihi yerlerinden bir tanesi olan müze, eğer sizler de sanatla iç içeyseniz mutlaka gezip görmenizi önerdiğim bir yerdir. Keyifli vakit geçirmesi garanti olan bu bölge, sizlere tarih kokan alıntıları da gözlemleme şansları vermektedir.

Amsterdam Gezi Rehberi yazımızda şehirle ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz!

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here