Ana sayfa Kuzey Amerika Kanada Vancouver Gezilecek Yerler

Vancouver Gezilecek Yerler

714
0
PAYLAŞ

Kanada’da nereye gidilir sorusunu sorduğunuzda birçok gezginden Vancouver cevabını alacaksınızdır. Vancouver’ın gezginlerin bu kadar ilgisini çekmesinin sebepleri şehrin Kanada’nın geri kalanına oranla ılıman iklimi, muhteşem doğası, bir hayli sevecen insanları ve kültürel zenginliği diyebiliriz.

Kısaca Vancouver’dan bahsedecek olursak; şehir ülkenin en büyük 3. metropolü, İstanbul’la kıyaslanamaz ama Kanada şartlarında bir hayli kalabalık. Zaten şehirde yaşayanların da en büyük şikayeti bu, ben hiç rastlamamış olsam da şehirde çok trafik olduğunu iddia ediyorlar. Nüfusun %30’unu Çinliler oluşturuyor ve bunun dışında bir çok farklı etnik grup da var, bu bakımdan kültürel olarak zengin bir şehir.

Dünyadaki bir çok büyük şehrin aksine Vancouver’da gerçekten doğayla iç içesiniz. Şehrin hemen hemen her yerinde küçüklü büyüklü parklar var. Hatta şehir ‘parklar şehri’ olarak da anılıyor. Bu sebeple Vancouver’ı en iyi anlatacak kelimenin kesinlikle yeşil olduğunu düşünüyorum. Sadece yeşili değil mavisiyle de ünlü, üç bir yanı denizle çevrili olduğu için şehrin merkezinde birçok kumsalı var. Denize girmeyi dener misiniz bilmiyorum ama Vancouver kumsallarında gün batımını izlemek şart. Siz de bu yazıyı okurken ve ziyaretiniz sırasında fark edeceksiniz ki şehrin ana turistik mekanlarını parklar ve kumsallar oluşturuyor, bunlar dışında birkaç müzeye de rastlamak mümkün. İşte Vancouver’da görmeniz gerekenler:

Stanley Park

1.000 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan park sakin, huzurlu ve bol oksijenli bir gün geçirmek için ideal bir yer. Parkı çevreleyen Seawall, yaklaşık 9 kilometrelik bir yürüme ve bisiklet parkuru ve Vancouver’da yapmanız gerekenler listesinde ilk sırada bu parkuru bitirmek var. Ayrıca bu parkur üzerinde bulunan Vancouver Akvaryumu’unu, yerliler tarafından oyulmuş totemleri görebileceğiniz Brockton Noktası’nı ziyaret edebilir ve Danimarka’daki “Küçük Deniz Kızı” heykelini andıran “Girl in a Wetsuit” heykelini görebilirsiniz. Uzun ve yorucu bir parkur olduğu için, bir de Akvaruyum’u ziyaret etmeyi düşünüyorsanız tüm gününüzü bu parka ayırmanız en doğrusu olacaktır.

VanDusen Botanical Garden ve Çin dışında inşa edilmiş ilk Çin Bahçesi olan Dr. Sun Yat-Sen Classical Chinese Garden şehirde ziyaret edebileceğiniz diğer parklar. VanDusen kış aylarında oldukça erken kapanıyor ve parkın mevsime göre 8 ile 11 dolar arası değişen bir giriş ücreti var. İki parkı da zamanınız kalırsa ziyaret etmenizi tavsiye ederim, ama önceliğim VanDusen olacaktır. Maalesef ben göremedim ama Christmas zamanında gidiyorsanız parkın içindeki süslemelerin çok güzel olduğu söyleniyor, bu dönemde Vancouver’da kesinlikle yapılması gerekenler listesine girebilir.

Gas Town

Gas Town şehrin ilk kurulduğu bölge, bugün Vancouver’ın gece hayatının merkezi. Gündüzleri de canlı olan bölgede bir çok restoran, bar ve hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. Gas Town’un en çok ziyaret edilen noktası Cambie ve Water caddelerinin köşesinde bulunan Buhar Saati. Bu saat 1977 yılında Vancouver’ın ısınma altyapısının kesişme noktasına, evsizlerin geceleri burada uyumasını önlemek için yapılmış. Bugün işlevini artık yerine getiremiyor olsa gerek, şehirde evsizlere en çok rastlayacağınız bölgelerden biri burası.

ucakbileti_sorgula (1)

Canada Place

Canada Place, Vancouver Kongre Merkezi ve Dünya Ticaret Merkezi’nin bulunduğu bina. Bu noktaya kadar ilgi çekici gözükmese de burayı dünyanın ilk kalıcı IMAX 3D tiyatrosu olan FlyOver Canada deneyimini yaşamak için ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika süre gösterim sırasında Kanada’nın bir çok şehrini ve doğal güzelliklerini havadan görme fırsatını yakalayacaksınız.

English Bay Beach

Şehrin en popüler plajı olan English Bay gün batımını seyretmek için gitmeniz gereken plajlardan biri. Ayrıca her yıl düzenlenen havai fişek yarışması Celebration of Light’ta da ev sahipliği yapıyor. Ben tesadüfen yarışmanın başladığı tarihte Vancouver’daydım ve Amerika’nın o yılki gösterisini izleme şansı yakaladım. 3 ülkenin birkaç gün arayla gerçekleştirdiği gösterileri kaçırmamak için eğer mümkünse yarışma tarihlerinde seyahat edin derim.

Denizin üzerinde kurulan bir sahneden yapılan gösteri Vancouver’da düzenlenen en büyük etkinlik ve ücretsiz. Bu sebeple tüm şehrin English Bay’e akın ettiğini söyleyebiliriz, tabii sadece burada yaşayanlar değil bir çok turist de Celebration of Light’ı izlemek için şehre geliyor. Gösterinin başlama saati 10 fakat insanlar gündüzden itibaren plajda toplanıp piknik yapıyor, şarap veya bira içiyor, yani gün boyunca plaj çok keyifli. Yer bulabilmek ve etkinliğin tam anlamıyla deneyimlemek için birkaç saat önceden orada olmanız iyi olacaktır. Yaz ayları olsa bile Vancouver geceleri soğuk olabiliyor sıkı giyinmekte fayda var.

English Bay’e yakın bir noktada bulunan A-maze-ing Laughter heykelleri de şehrin dikkat çekici noktalarından. 3er metrelik 14 gülen adam heykeli şehirlilere mutluluk vermesi için yapılmış, heykellerin gülümsettiği bir gerçek en azından bende işe yaramıştı.

Kitsilano Beach gün batımı için tercih edilebilecek bir diğer plaj, şehrin tam merkezinde bulunmamasına rağmen gençler arasında oldukça popüler. Vancouver’da yaşayan Kanadalı arkadaşım, en güzel gün batımının burada izlenebileceğini söyleyip beni bu plaja götürmüştü, gün batımı konusundaki uzmanlığına güvenerek de size öneriyorum.

Museum of Vancouver

1900lerin başından 70lere kadar olan zamanda şehirdeki yaşamı anlatan eşyaların sergilendiği müzeyi vintage severler mutlaka ziyaret etmeli. Şehrin farklı yerlerinden toplanan, genellikle 1950lerden kalma neon tabelalar benim müzede en sevdiğim kısım olmuştu.

Vancouver Art Gallery

Robson Street üzerindeki eski bir adliye binasında bulunan galeri, birçok Kanadalı sanatçının eserlerinin sergiliyor ve ülkenin önemli sanatçılarından olan Emily Car’ın en kapsamlı ve en büyük koleksiyonuna sahip. Küçük bir ipucu olarak size galerinin Salı günleri 5-9 arası bilet satmadığını bunun yerine bağış kabul ettiğini söyleyeyim, bu da bilet ücretinden az bir bağış yaparak içeriye girebileceğiniz anlamına geliyor.

Science World

Yıl içinde bilim üzerine birçok farklı sergiyi ağırlayan Science World, daha çok çocuklu ailelerin Vancouver gezilerinde tercih edebileceği bir müze. İçeri girmeyecek olsanız bile müzenin etkileyici binasını görmek için, özellikle gece, Science World’e kısa bir ziyaret yapabilirsiniz.

otobusbileti_sorgula2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here