Ana sayfa Şehirler Avrupa Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Gezilecek Yerler

1073
0
PAYLAŞ
varsova gezilecek yerler

Polonya’nın başkenti Varşova‘da birçok tarihi olaya şahitlik yapmış eser, yapıt ve yer bulunuyor. Tarih filmlerde izlediğim sahnelerin çekildiği yerlerde yürümek, Lazienki Parkında doğayla iç içe bir yaşam, sıcak kanlı Polonyalılar ve harika yemekler beni bu şehre bağlayan noktalar oldu. Bu yazımda sizlere Varşova gezilecek yerler listesi ile şehirde mutlaka görülmesi gereken yerleri aktaracağım.

Varşova gezilecek yerler listesini 2 günü dolu dolu geçirerek bitirebilirsiniz. Fakat ben 2 günden fazlasını ayırmanızı öneririm. Kış aylarında seyahat etmeninizi tavsiye etmem. Ağır ve içe işleyen bir soğuğu var.

Varşova Gezilecek Yerler

Varşova Kraliyet Sarayı

Varşova Kraliyet Sarayı (Royal Castle), şehrin sembollerinden ve en önemli yapıtlarından biridir. Günümüzde birçok kültür-sanat ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapar. 1619 yılında yapımı biten saray birçok kez restore edilmiş. Artık şehrin önemli ve popüler müzesi olan sarayda sanat eserleri, antikalar ve koleksiyonlar sergileniyor. Sarayın dış görünüşü her ne kadar etkileyici ise, içi de öyle.

App_indir_banner_mobil

Kültür Bilim Sarayı

Muhtemelen Varşova’ya ulaştığınızda şehirde dikkatinizi çeken ilk bina burası olacak. Ülkenin en büyük, Avrupa’nın ise sekizinci büyük binası özelliğini taşır. 42 kattan oluşurken yüksekliği 230.5 metredir. Binanın içerisinde birçok etkinlik düzenlenir. İçerisinde sergiler, tiyatrolar, kültür-sanat etkinliklerinin yanı sıra sinema, alışveriş gibi olanak sunan yerler de bulunur.

Varşova Old Town – Şehir Merkezi

ucakbileti_sorgula (1)

Şehrin en eski ve önemli bölgesi. Eski şehir olarak da çevirisi yapılan Old Town, 1939 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında çok fazla hasar gördü. Savaştan yıllar sonra tekrar eski haline uygun bir şekle getirilen merkezde günümüzde birçok müze, tarihi yer, cafe ve restoran bulunuyor. Varşova gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken Old Town özellikle Christmas döneminde birçok etkinliğe ve geleneksel pazara ev sahipliği yapıyor.

Lazienki Parkı

Uçsuz bucaksız, göllerle dolu harika bir park Lazienki. Şehrin merkezine çok yakın olduğu için herkesin uğrak mekanıdır. Parkın içerisinde dünyaca ünlü Polonyalı sanatçı Fryderyk Chopin’in anıtı bulunuyor. Eskiden bu parka olan bağlılığıyla bilinen Chopin, sık sık parkta vakit geçirmesiyle bilinirmiş. Günümüzde yaz aylarında genellikle pazar günleri, Chopin’i anmak amacıyla konserler ve etkinlikler düzenleniyor. Parkın bir diğer güzel yanı ise içeride bulunan hayvanlar. Özellikle sincapları beslerseniz, sıcakkanlı bir tavırla üstünüze kadar tırmanacaklardır.

Warsaw Uprising Museum

Türkçesi “başkaldırış, isyan” olan uprising kelimesinin bu müzeye isim olarak atanmasının nedeni, Polonya bağımsızlığı için can veren insanlardır. Nazi işgali sırasında dik duran Polonyalılar anısına dev bir sinema ekranından görüntüler izletilmektedir. Ayrıca müzede birçok o döneme ait bilgilerin yer aldığı bölümler bulunuyor.

Polin Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında oldukça hasar gören bir diğer tarihi bölge olan Stare Miasto’da yer almaktadır Polin Müzesi. 4 bin metrekarelik devasa müzede, savaş yıllarında ve geçmişte Polonyalı Yahudilerinin neler yaşadıkları sergilerle, görsellerle, filmlerle ve koleksiyonlarla sunulmaktadır.

Wilanow Sarayı

otobusbileti_sorgula2

Polonya’nın en önemli saraylarından biri. Bu sarayın güzel ve doğal bahçesi burayı özel kılıyor.King Jan III Sobieski  tarafından 17. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. 19. yüzyılda yapılan büyük dekor değişikliğiyle saray oldukça ilgi çekici bir yer haline gelmiş. Günümüze kadar birçok değişikliğe uğramasına rağmen hala tarihi yapısını koruyor. Sarayın içerisinde birçok önemli koleksiyon ve eser bulunmakta. Ayrıca Kral, uzun bir süre burada yaşamış. Harika odası sarayın en güzel bölümünde, en tepede yer almaktadır.

Fryderyk Chopin Müzesi

Polonya’nın en önemli sanatçılardan Fryderyk Chopin, piyano denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisidir. Müzede Chopin’in yaşamına dair tüm bilgiler sunulurken, kendisinin kullanmış olduğu son piyano da sergilenmektedir. 11 ayrı bölümden oluşan müzenin son bölümünde Chopin’in saçlarından bir tutam ve yüzünden alınan kalıba göre yapılan bir maske bulunmaktadır.

St. Anne Kilisesi

Şehrin merkezinde bulunan St. Anne’s Church, şehrin en eski binalarından. 1454 yılında yapılan bu kilisenin mimarisi oldukça ilgi çekici. Yaz günleri genellikle saat 12:00 sularında kilisede barok org konseri verilmektedir. Mutlaka yaşanması gereken bir deneyim olan bu konserle birlikte kiliseyi gezebilirsiniz.

Varşova Ulusal Müzesi

İlk olarak 1862 yılında inşa edilen müzenin adı Varşova Güzel Sanatlar Müzesi idi. 1916’da bu isim Varşova Ulusal Müzesi olarak değiştirildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında olumsuz etkilere maruz kalan binalardan biriydi. Müzede yaklaşık 800.000 eser sergileniyor. Polonya eserlerinin yanı sıra orta çağ ve antik sanata dair birçok eser görülmeyi bekliyor.

St. John Katedrali

Varşova’nın en eski kilisesi. Old Town’da bulunuyor. İhtişamlı dış görünüşüyle şehirde gezen herkesin dikkatini çekmektedir. Ayrıca UNESO Dünya Mirası listesine girerek koruma altına alınmıştır. Polonyalılar ibadet için burayı sıkça tercih ettiğinden genellikle kalabalık olur ancak ziyaretçiler için de giriş alanı mevcut.

Krakowskie Przedmiescie

Kendinizi Varşova’da en iyi bu caddede hissedebilirsiniz. Caddede bulunan renkli binalar güzel bir hava katıyor. Parlamento binası, kiliseler, Bristol Hotel, müzelerin yanı sıra birçok cafe ve restoran bulunuyor.

Barbican

Varşova’da eski şehir ve yeni şehir olarak ikiye ayrılan bölgeyi bağlayan, surların bulunduğu yere verilen addır. Surların tepesine çıkıp şehrin farklı manzaralarını seyredebilirsiniz.

Varşova Başkanlık Sarayı

Şehrin merkezinde bulunan Başkanlık Sarayı, 1994’te kullanılmaya başlandı. Bu tarihten itibaren Polonya Başkanları burada kalmakta. Dış görünümü oldukça ilgi çekici olan bu binayı Krakowskie Przedmiescie bölgesini gezerken göreceksiniz.

Saxon Bahçesi

Halka açık ve şehrin en eski parkı özelliğini taşıyan “Saxon Garden” dünyanın halka açık ilk parklarından biri. Barok mimarisiyle inşa edilen Sakson Sarayı da burada bulunmaktadır. Oldukça iyi görüntülerin ortaya çıktığı bu parkta güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Varşova Hayvanat Bahçesi

Yılda 600.000 kişiden fazla ziyaretçisi olan Varşova Hayvanat Bahçesi’nde, Türkiye’de görmenizin neredeyse imkansız olduğu birçok hayvanı görebilirsiniz.

Varşova Ulusal Stadyum

58.145 kişilik olan Varşova Ulusal Stadyumu, 2012 yılında Avrupa Şampiyonası için yapılmıştı. Günümüzde birçok uluslararası futbol organizasyonları için kullanılmaktadır.

Varşova’da Gezilecek Diğer Yerler

Varşova’da geçirecek daha fazla vaktiniz varsa aşağıdaki yerleri de gezilecek yerler listenize eklemek isteyebilirsiniz.

  • Copernicus Bilim Merkezi
  • Yahudi Anıtı
  • Fryderyk Chopin Anıtı
  • Zacheta Sanat Müzesi
  • Polonya Askeri Müzesi
  • Polonya Ulusal Tiyatro Binası
  • Karikatür Müzesi
  • Belvedere Sarayı
  • Yahudi Mezarlığı

Varşova gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.

Polonya’nın bir diğer güzel şehri Krakow hakkında bilgilere Krakow Gezi Rehberi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here