Ana sayfa Şehirler Avrupa Varşova Şehir İçi Ulaşım

Varşova Şehir İçi Ulaşım

773
0
PAYLAŞ
varsova ulasim

Varşova’da toplu ulaşım sistemine verilen isim ZTM. ZTM; metro, otobüs ve tramvay ulaşım sistemlerini kapsıyor. Tren demiryolları ise WKD, SKM, KM ve PKP olmak üzere 4 ayrı firmadan sağlanıyor. Tüm ulaşımlar hakkında detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

Metro

Varşova‘da metro iki hattan oluşuyor. M1 hattı Bielany (Mlociny durağı) üzerinden başlayıp, şehrin kuzeyi Ursynow’a (Kabaty durağı) kadar devam eder. M2 numaralı hat ise Wola bölgesinden (Vistula nehri,Rondo Daszyńskiego durağı) Prag’aya (Dworzec Wileński durağı) kadar gitmektedir.

Metro her gün sabah 05:00’ten gece yarısı (00:00’a kadar) çalışmaktadır. Cuma ve Cumartesi geceleri 00:15’den 02:30’a kadar her 15 dakikada bir ek seferler düzenleniyor.

App_indir_banner_mobil

Otobüs

Varşova’da otobüs numaralarının ne anlama geldiklerini şu şekilde açıklayabilirim:

3 numaralılar (1xx, 2xx, 3xx): Normal halk otobüsleri. Belirli duraklarda durur.
4 ve 5 ile başlayanlar (4xx ve 5xx): Hızlandırılmış hatlar. Kırmızı renktedir.
E ile başlayanlar (E-x): Hafta içi yoğun olan hatlarda ek sefer olarak hizmet veren hatlar. Kırmızı renktedir.
7 ile başlayanlar (7xx): Şehrin merkezinden uzak bölgelere, yerleşim yerlerine giden hatlar.
8 ile başlayanlar (8xx): 7 ile başlayanlarla aynıdır. Tek farkı sadece hafta içi çalışmaları.
N ile başlayanlar (Nxx): Gece otobüsleri. Sadece gece 11:15’ten 04:30’a kadar hizmet verir.

ucakbileti_sorgula (1)

180 numaralı otobüs: Bu otobüs her gün Wilanow – Powązki Cemetery – Chomiczówka rotasını izliyor. Ayrıca oldukça popüler olan Cmentarz Wojskowy Powązki bölgesinden de geçiyor. Şehrin çoğu bölgesinden geçen bu rota keşfetmeye değer. Old Town’dan Wilanow’a kadar giden bu rota, çoğu Varşova gezilecek yerler listesinin bulunduğu yerlerden geçmekte. Wilanow, sarayın bulunduğu bölge. Otobüsün başlangıç rotasından en son durağa gitmesi yaklaşık 60-70 dakika sürüyor.

Tramvay

Varşova’da tramvaylar 1 – 79 numaralarından oluşuyor. 1’den 39’a kadar olanlar basit hatlardan. 40 – 49 arası haftanın yoğun saatlerinde çalışan hatlar. Diğer numaralar ise özel hatlardan ve seferlerden oluşuyor.

Tramvayların çalışmadığı durumlarda, tramvay hatlarında otobüsler çalışıyor ve Z numaralarıyla sembol ediliyor. Bu yüzden tramvay hattında otobüs görürseniz şaşırmayın 🙂

Varşova Toplu Ulaşım Biletleri Hakkında Bilgi

Metro, otobüs veya tramvaylarda kullanabileceğiniz biletleri metro istasyonlarındaki elektronik cihazlardan, ZTM satış noktalarından veya bilet satma yetkisi olan, büfe tarzı yerlerden satın alabilirsiniz. Metro istasyonunda bulunan elektronik cihazlarda İngilizce ve Almanca dil seçenekleri var. Ücreti nakit veya kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Varşova’da şehir merkezi bölgesi “1” numarasıyla adlandırılıyor. Şehir dışı olarak adlandırılan uzak bölgelere ise “2” numarası verilmiş. Eğer 2 numarasında bulunan bir yere gidecekseniz bileti buna göre seçmeniz gerekiyor.

Metro, otobüs ve tramvayların içerisinde biletinizi okutabileceğiniz elektronik cihazlar var. Eğer bilet almazsanız veya bu cihazlara okutmazsanız, aniden içeri giren, bilet kontrolü yapan görevliler tarafından yakalanabilir ve cezaya çarptırılabilirsiniz. (266 PLN)

otobusbileti_sorgula2

Bilet Ücretleri

Tek kullanımlık bilet: 4,40 PLN
20 dakika geçerli bilet: 3,40 PLN
24 saatlik bilet (sadece 1 numaralı bölgede geçerli): 15,00 PLN
24 saatlik bilet (1 ve 2 numaralı bölgede geçerli): 26,00 PLN
Haftasonu bileti (Cuma saat 19:00’dan Pazartesi sabah 08:00’a kadar): 24,00 PLN

Tren

Varşova etrafında bulunan diğer bölgelere veya şehirlere gitmek isterseniz, aşağıdaki tren demiryollarından birinden bilet alabilirsiniz:

– Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)
– Szybka Kolej Miejska (SKM)
– Kolej Mazowiecka (KM)
– PKP Przewozów Regionalnych

Bu trenler; Warszawa Śródmieście, Warszawa Śródmieście WKD, Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Warszawa Zachodnia, Warszawa Powiśle, Warszawa Gdańska, Warszawa Ochota ve Warszawa Wileńska istasyonlarında durmaktadır.

Tren Biletleri:

Metroda, tramvayda ve otobüslerde kullandığınız ZTM biletlerini SKM trenlerinde de kullanabilirsiniz.

Diğer trenler için ise ayrı bilet almanız gerekiyor.

Varşova’da ulaşım hakkında tüm bilgiler bu kadar. Şimdi Varşova gezilecek yerler yazımıza gidip şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz!

Varşova’da nerede kalınır? Otel tavsiyelerimiz için konaklama yazımı ziyaret edip şehirdeki en iyi otellerde kalabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here