Ana sayfa Fransa Paris Versay Sarayı, Paris

Versay Sarayı, Paris

888
0
PAYLAŞ
versay sarayi
Versay Sarayı

Versay Sarayı Fransa’nın en görkemli, en önlü ve en büyük saraylarından biridir. XIV. Louis, 1668 yılında 20 bin kişilik Avrupa’nın en görkemli yapısını inşa etmiştir. Yapıların İç dekorasyonlarını Charles le Brun, Projelerini Louis La Vau ile Jules Hardouin Mansart ve bahçelerini Andre Le Notre tasarlamıştır. Sarayda kullanılan özenin aynısı bahçesinde de kullanılmıştır ve içi kadar bahçesi de gezilmeye değerdir. Louis, bu sarayı ülkenin politik güç merkezine dönüştürmüştür. Sarayda bulunan onlarca bölümden biride Aynalı Salondur. Sarayı içinde rehber olmaksızın gezilebilen bir bölümdür. 1. Dünya savaşını bitiren Versay Anlaşması da bu sarayda imzalanmıştır. Salonun en görkemli mermer salonu daSelon De Venus’tür. Bu salonun tam ortasına XIV. Louis heykeli dikilmiştir. Bunun dışında Kraliçenin Yatak Odası diye bilinen Altın sarısı ve beyaz ahşap eşyalar ile döşenmiş bölüm bulunur. XIV. Louis’in taht odası Salon d’Apollon yer alır ve Sarayın en çok ilgi gören bölümüdür.

Chapelle Royale, Ülkenin en etkileyici Barok eserlerinden biridir. Etkileyici bir görünüşe sahip olan bu şapel 1710 yılında tamamlanmış. Ayrıca Geometrik şekilleri andıran bahçeler sarayda en çok dikkat çeken ve ilgi gören yerlerdendir. Grand Trianon, bahçede bulunan küçük bir saray yavrusudur ve XIV. Louis saraydaki sıkıcı ve bunaltıcı ortamdan uzaklaşıp dinlenmek amacıyla ve metresi Madame de Maintenon’la kaçamak yapmak için 1687 yılında inşa etmiştir. Bunun dışında diğer bir bölüm ise Petit Trianon’dur. XV. Louis’in 1762 yılında dinlenmek için yaptığı bölümdür ve eski ilgisini kaybetmiştir. Ayrıca Neptune Çeşmesi, Mermer Avlu, Kraliyet Ahırları, L’Opera ve Latona Çeşmesi bu yapının ilgi gören diğer bölümleridir.

Tavsiyeler

Sarayı Pazartesi günleri haricinde her gün 09;00 ile 18;30 saatleri arasında, Bahçeyi her gün 08;00 ile 20;30 saatleri arasında ve Trianon Palacesi Pazartesi günleri hariç 12;00 ile 18;30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sarayın girişi ücreti 15 Euro, Trianon Palacesin 10 Euro dur. Toplu halde gezecekseniz tüm girişleri kapsayan biletleri alabilirsiniz. Bu biletler bir günlüktür ve 18 Euro’dur.

App_indir_banner_mobil

Versay Sarayı, Paris gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalıdır.

Versay Sarayına Nasıl Gidilir?

Versay sarayı ile bahçeleri şehir merkezine uzak oldukları için yürüyerek gidilmesi önerilmez. Şehrin en çok kullanılan ulaşım sistemi RER ile rahatlıkla ulaşmanız mümkün.

Açık Adres; Versailles – FransaParis

ucakbileti_sorgula (1)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here