Ana sayfa Avusturya Viyana Viyana Ulaşım Rehberi

Viyana Ulaşım Rehberi

754
0
PAYLAŞ

Viyana Havaalanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Viyana havalimanından şehir merkezine gitmenin dört yolu var.
City Airport Train: Şehir merkezine gitmenin en kolay, hızlı ve tercih edilen yolu. Özel tren yaklaşık 17 dakikada sizi şehir merkezine götürüyor. Havaalanından bindiğiniz trenden Wien-Mitte durağına ulaşabilirsiniz. Ücretler kişi başı 14 Euro. Eğer daha önceden online alırsanız bu fiyat 10 Euro’ya kadar düşüyor. City Airport Train biletlerini kontrol etmek için buraya tıklayın.
Metro(S-Bahn): Şehrin her yerinde kullanılan metro. Havaalanına ek sefer düzenlediği için çift bilet almanız gerekiyor. (4€) City Airport Train kadar hızlı değil, ancak ekonomik. Her yarım saatte bir havalimanından kalkış yapıyor.
Otobüs: Şehir merkezine direkt olarak giden otobüsler olmasa da metro duraklarına gidip aktarma yapabileceğiniz hatlar mevcut. Aktarmalar dahil ortalama 10€ harcamanız gerekir. Biraz zahmetli ve uğraştıracağı için otobüs seçeneğini pek düşünmemenizi öneriyorum.
Taksi: Her havaalanında olduğu gibi Viyana’dan şehir merkezine taksiyle gidebilirsiniz. Yaklaşık 40€ tutuyor. Eğer 4 kişi iseniz taksi sizin için ideal olabilir.

Viyana Şehir İçi Ulaşım

Viyana Belediyesi, Viyana’da ulaşımı kolaylaştırmak ve geliştirmek adına çok ciddi yatırımlar yapmıştır. Gitmeniz gereken her yere metro veya tramvayla gitmeniz mümkün. Viyana Şehir Hatları adıyla kurulan kuruluş sadece şehrin ulaşımıyla ilgilenmektedir. Viyana Gezi Rehberi yazımızda belirttiğimiz gibi, 17 Euro karşılığında Vienna Card alırsanız bir gün içerisinde şehirdeki tüm ulaşım araçlarına ücretsiz binebilirsiniz.
Viyana’da bilet kontrolü çok nadir yapılıyor. Alacağınız tek geçişlik bileti tüm ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz. Ulaşım aracının içerisinde bulunan cihazlara biletlerinizi okutmanız gerekiyor. Kontrolde biletsiz olduğunuz veya okutmadığınız anlaşılırsa 65€ cezası bulunuyor.

Metro: Viyana’da en sık kullanılan ulaşım aracı. O kadar gelişmiş ki, çift katlı metro dahi kurgulanmış. Toplamda 5 hat var ve gitmek istediğiniz çoğu yere metro ile ulaşım mümkün. Viyana’da metro çalışma saatleri ise sabah 05:30’dan gece 00:30’a kadar. Ancak özel tatil günlerinde metro seferleri sabaha kadar çalışıyor.
Tramvay: Dünyanın en büyük tramvay ağı Viyana’da. Şehrin her bölgesinde, araç trafiğinin ortasında dahi tramvay görebilirsiniz. Bir yere yürümeye yorulduğunuzda hemen duraktan tramvaya atlayabilir, gideceğiniz noktada inebilirsiniz. Bilet kontrolüne dikkat etmenizde fayda var!
Otobüs: Viyana şehir içinde otobüs ile ulaşım pek fazla tercih edilmiyor. Metro ve tramvay sisteminin gelişmiş ve rahat olması otobüslere olan ihtiyacı ortadan kaldırmış. Ancak yine de aldığınız biletleri otobüslerde kullanabilirsiniz.
Taksi: Viyana taksimetre açılış ücreti 2.50 Euro. Kilo metre başına ise 1.20€ alınıyor. Eğer çok ufak dahi olsa çantanız varsa bu ücrete 1€ daha ekliyorlar.

App_indir_banner_mobil

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here