Ana sayfa Hollanda Amsterdam Vondelpark, Amsterdam

Vondelpark, Amsterdam

873
0
PAYLAŞ
vondelpark amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam, tarihi bölgeleri ve keşfetmeye açıklığı sebebiyle birçok Türk ziyaretçinin de ilk tercihi konumunda yer almaktadır. Peki, Amsterdam’ın başlıca görülmesi gereken yer neresidir? Vondelpark, tarihi yapısı ve Amsterdam’ın en eski parkı olması konumuyla bölgeye gidenlerin ilk tercihi konumunda yer almaktadır. 1864 yılında halk tarafından kurulan ve aktif olarak kitleleri bünyesinde ziyaretçi olarak ağırlayan Vondelpark, 17. Yüzyıl şairi olan Joost van den Vondel’in adını almıştır.

Özellikle konaklamak ve piknik yapmak açısından oldukça müsait olan Vondelpark, geniş yeşil alanları ve doğasıyla beraber sizlere eşsiz bir görüntü kazandırmaktadır. Her yıl ortalama 10 milyon ziyaretçiyi bünyesinde ağırlayan Vondelpark, alanında geniş bir gül bahçesi konumlandırmakta, ayrıca birçok ev kuşuna da ev sahipliği yapmaktadır. Amsterdam’ın merkezinde olması sebebiyle kitlelerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölgedir. Eğer sizler de Amsterdam’da kafa dinlemek istiyorsanız tercihinizi Vondelpark’dan yana kullanabilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan göl, çok şık bir konum dahilinde kitlelerin ilgisini yakalamaktadır. Zira ağaçlarla %100 uyum sağlayan ve yeşil görüntünün hakim olduğu Vondelpark, Avrupa’da da birçok film ekibi tarafından tercih edilen bir mevkidir.

Burayı Amsterdam gezilecek yerler arasına eklemenize neden olacak durumlardan biri de gençlerin sürekli olarak burada toplanması ve eğlenceli vakit geçirmesidir. Parka gittiğinizde gençlerden oluşan topluluklarla karşılaşacaksınız.

Vondelpark’a Nasıl Gidilir?

Bahsettiğimiz gibi Vondelpark tam Amsterdam’ın merkezinde yer almaktadır. Buraya özel olarak giden otobüsler ve tramvaylarla siz de Vondelpark’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca her mevsimde bir konser alanı yaratılıyor, ziyaretçilere de keyifli vakit geçirme şansları veriliyor. Konserlerin tamamı ücretsiz olmakla beraber, parkın giriş ve çıkış bölümlerinde yer alan büfelerden alışverişler de yapabilirsiniz. Doğası ve evcil hayvanları sıklıkla görebileceğiniz bu mevki, özel polisler tarafından da devamlı korunmaktadır. Yani herhangi bir şekilde evcil hayvanları avlamanız veya yakalamanız gibi durumlarda sizlerin sınır dışı edilme ihtimali çok yüksek olacağından dolayı sadece doğanın keyfini sürmeye yönelik ziyaretler gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca içerisinde inek, koyun, papağan türleri de yer almaktadır. Doğa ile iç içe olmak istiyorsanız mutlaka siz de bu bölgeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!

App_indir_banner_mobil

Tramvay isimleri ise şöyle sıralanmaktadır; Jan Pieter Heijestraat, Cornelis Schuytstraat, Van Baerlestraat

Vondelpark Ücretleri Ne Kadar? Ziyaret Bilgileri

Vondelpark’a giriş ücretsizdir. Çünkü park, halk tarafından kurulduğu için giriş ve çıkışlarda herhangi bir ücret talebi bulunmamaktadır. Parkın girişinde ise “kirletirseniz, temizlemeniz zorunludur” notu yer almaktadır. Bu yüzden sizlerden ücret talep etmeyen devlet, sadece küçük çaplı piknik organizasyonlarınızda parkın temizlenmesi şart olarak koşmaktadır.

Eğer hala gidip görmediyseniz mutlaka Amsterdam ziyaretinizin ilk tercihini Vondelpark’dan yana kullanın! Eşsiz görüntüsü ve kafa dinlemek açısından mükemmel bir ortam zemini sunan Vondelpark, genel anlamda orta ve ileri yaş kişilerin yanı sıra bolca turisti de bünyesinde kabul etmektedir. Elinize bir bira ve kitap alıp, saatlerce bu doğa harikası bölgenin tadını çıkartmak mümkündür. Eğer biranızın yanına yiyecek geleneksel tatlar arıyorsanız sizi Amsterdam’da ne yenir? yazımıza alabiliriz!

ucakbileti_sorgula (1)

Amsterdam gezi rehberi yazımıza giderek şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here