Ana sayfa Hollanda Amsterdam Westerkerk Kilisesi, Amsterdam

Westerkerk Kilisesi, Amsterdam

288
0
PAYLAŞ
westerkerk

Amsterdam’da yer alan kiliselerden birisi de Westerkerk Kilisesi’dir. Kilisenin bu kadar çok üne kavuşmasında tarihi ve dini açısından ilk olması etkilidir ve bu bakımdan her yıl milyonlarca ziyaretçi Westerkerk Kilisesi’ne giderek burayı görmektedir.

Westerkerk Kilisesi yapıldığı dönemde dönemin en büyük kilisesi unvanını almıştır. Öyle ki 1620 ile 1631 yılları arasında 11 yıllık bir yapım süresinde ancak tamamlanabilen kilise, dönem şartlarının en iyi örneklerinden birisidir. Hendrick de Keyser adındaki bir mimar tarafından inşa edilen kilise, Protestanların ibadetine yönelik açılmıştır. Alman Rönesans’ın izlerinin bulunduğu kilise, şu anda da bu izleri taşır. Dönem içerisinde özelikle din amaçlı buraya gelen kişilerde büyük bir etki yarattığı anlatılan kilise, 48 metre uzunluğu, 28 metre genişliği ve 27.5 metre yüksekliği ile anıtsal bir yapıdadır. 36 büyük pencere ile aydınlatmanın sağlandığı kilise, bu sayede diğer kiliselere göre oldukça aydınlıktır.  1865 yılına kadar bölgedeki yaşamını yitiren Protestanlar, Westerkerk Kilisesi’nde düzenlenen ayinler ile yakılsa da bu tarih sonrasında kilisedeki bu faaliyetlere son verilmiştir. Fakat bu tarihe kadar etkin bir şekilde kullanılan kilise, yüzlerce mezara da ev sahipliği yapmaktadır.

Amsterdam’ın önemli kiliselerinden biri olan Westerkerk’i Hollanda tarihi ve kültürü açısından mutlaka ziyaret etmenizi ve Amsterdam’da görülmesi gereken yerler arasına eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Westerkerk Kilisesi Kulesi

App_indir_banner_mobil

Quwe Wester olarak ün salan Westerkerk Kilisesi Kulesi, 85 metre uzunluğundadır ve Amsterdam’ın en uzun kuleleri arasında yer almaktadır. 1638 yılında ek olarak yapılan bu kule, 2006 yılına kadar orijinal rengi olan sarı renginde kalsa da bu yıllarda yapılan çeşitli restorasyon çalışmaları ile birlikte özgün rengini kaybetmiş durumdadır.

Westerkerk Kilisesi Nerede?

Westerkerk Kilisesi Prinsengracht ve Rozengracht olarak bilinen bölgelerin kesiştiği köşededir. Aynı zamanda şu anda bölgedeki herkesin çok iyi bildiği Westermarkt’in de bitişiğinde kalmaktadır. Müzenin bulunması sırasında müzenin hemen yanında bulunan Anne Frank heykeli de yardımcı olmaktadır. Öyle ki pek çok turist müze gezisi sonrasında bu heykel önünde fotoğraf çektirmektedir. Bu bakımdan adres tarifi konusunda bu heykelin adı da kullanılabilir.

ucakbileti_sorgula (1)

Westerkerk Kilisesi Ziyaret Saatleri

Westerkerk Kilisesi’ni ziyaret etmek isteyen kişilerin Pazar ile Cuma günlerinde 10.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyaret etme imkanı bulunmaktadır. 1 Nisan ile 1 Kasım tarihleri arasında Cumartesi günleri de yine aynı saatlerde kilise ziyarete açılmaktadır. Büyük bir öneme sahip olmasının yanı sıra dini açıdan uygun görülmemesi nedeniyle bölgedeki pek çok kilisenin aksine dini etkinliklerin dışındaki etkinliklere izin verilmemektedir. Bu tür durumlarda özel izinlerin alınması gerekmektedir.

Amsterdam gezi rehberi yazımıza giderek şehirle ilgili diğer tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here