Ana sayfa Polonya Krakow Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni

465
0
PAYLAŞ
krakow tuz madeni

Polonya’daki Krakow kentinin yakınlarında bulunan Wieliczka Tuz Madeni, dünyanın eski tuz madeni olma özelliği taşımaktadır. Dönemin bazı Lehistan kralları bu madende evlenmişlerdir. Buda madenin tarih öncesi çağlardan beri yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu maden 1996 yılında oluşan bir çökme ve tuz fiyatlarının çok düşük olması nedeniyle kapatılmıştır. Madenini derinliği yaklaşık olarak 327 metre, içinde bulunan eşsiz tünellerin uzunluğu ise 300 kilometreden daha fazladır. Ancak ziyaretçilerin gezmeleri için ayrılan bölüm sadece 3,5 kilometre uzunluğundadır. Gurup halinde yapılan gezintilerde, bir rehber eşliğinde toplamda 20 kişilik guruplar halinde asansör yardımıyla yerin altına inilebilir. Ayrıca sizinle beraber gelen rehber, yerin altına inerken size buradaki tarihi olaylarla ilgili çeşitli bilgiler verecektir.

Yer altı bölümünde mitolojik karakterlerin ve insanların çeşitli heykelleri bulunmaktadır. Burada bulunan bazı heykeller ve şamdanların bir kısmı tamamen tuzdan yapılmıştır. Özellikle şamdanların yapımında kullanılan tuz, adeta bir cam gibi görünmesini sağlayacak şekilde oyulmuştur. Ziyaretçiler için ayrılan yolun sonuna geldiğinizde, ihtişamlı bir katedral ile karşılaşacaksınız. Wieliczka Tuz Madeninin en ilginç yapılarından biri olan bu katedral, hiçbir şekilde restorasyon görmemiş ve ilk günkü haliyle sergilenmektedir. Ayrıca bu devasa madenin içinde ilginç bir yeraltı gölü de bulunmaktadır. Bu gölde yüzmek veya suyundan içmek kesinlikle yasaktır. Genellikle insanlar bu gölün suyunu ciltlerine sürmek için giderler. Çünkü bu gölün suyu insan cildine çok iyi gelmektedir. Tüm bunların dışında, tuz madenciliğinin tarihini ve tahta şapelleri anlatan esrarengiz bir müzede bulunmaktadır. Müzeyi gezmek ve bu tarihi anlatımları keşfetmek için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Krakow gezilecek yerler listemizde yer alan bu tarz yerlere ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Wieliczka Tuz Madeni Giriş Ücreti: 

App_indir_banner_mobil

Normal: 55,oo Zloty
Öğrenci: 39,00 Zloty

Wieliczka Tuz Madenine Nasıl Gidilir?

Maden, Krakow merkezinden 10 km uzaklıkta bulunuyor. Galeria Alışveriş Merkezinin oradan kalkan 304 numaralı otobüse binip Wieliczka Kopalnia Sol durağında inebilirsiniz. Bir diğer ulaşım aracı ise ana tren istasyonundan tren ile. Wieliczka Rynek Kopalni tren durağında inebilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Açık adres; Daniłowicza 10 / 32-020 Wieliczka / Polonya

Krakow Gezi Rehberi yazımda şehirle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Polonya Yemekleri yazım da ilginizi çekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here