Ana sayfa Vize / Döküman Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar

2557
0
PAYLAŞ
Kos Adası Yunanistan

İnanılmaz sahilleri, bozulmadan bu günlere kadar gelebilen adaları ve insanlığı varoluşuyla yakın bir maziye sahip tarihi yapısının yanında gezilecek turistik mekanları ve yemekleriyle en yakın komşularımızdan olan Yunanistan’a seyahat planlıyorsak mutlaka vize almamız gerekmektedir. Yanıbaşımızdaki Atina, Selanik, Halkidiki gibi yerleri görmek istiyorsanız veya Avrupa’ya seyahat planınız varsa Yunanistan, vize için güzel bir tercih. Çünkü Yunan Konsolosluğu Avrupa’da Türklere en kolay Schengen vizesi veren kurum. Yunanistan vizesi hakkında tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Schengen vizesiyle gidebileceğimiz Yunanistan’dan istersek diğer Avrupa ülkelerine de geçiş yapabilme şansımız bulunuyor. Tabi bunun için bize verilen vizenin “multi” yani çok girişli olması gerekiyor. Eğer tek girişli vize verilirse sadece Yunanistan’a giriş yapabiliriz.

Dikkat! Schengen vizesini hangi ülkeden aldıysanız ilk olarak o ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Örneğin Yunanistan’dan vize alıp hiç Yunanistan’a gitmeden Fransa’ya giderseniz sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bu yüzden ilk olarak Yunanistan’a giriş yapıp ardından Avrupa’ya istediğiniz gibi seyahat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Öncelikle vize almadan önce bilmeniz gereken geçerli bir pasaportunuzun olması gerektiğidir. Vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun başvurunuzdan itibaren en az bir yıl geçerli olması şartı var.

App_indir_banner_mobil

Yunanistan başvuruları için yaşadığınız yere en yakın Yunanistan hükümeti adına çalışan merkezleri tercih etmeniz gerekiyor. Bu merkezler İstanbul da ikamet edenler için Kosmos Vize Hizmetleri olurken, bu merkez aynı zamanda Artvin, Ordu, Sakarya, Giresun, Sinop, Zonguldak Düzce, Bartın, Bayburt, Bolu, Çanakkale, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Rize, Samsun, Trabzon, ve Yalova’da da bulunuyor. Diğer şehirlerde ikamet edenlere ise VFS Vize Merkezi hizmet veriyor. Sekiz farklı şehirde hizmet veren bu şirkete başvurular en yakın merkeze olacak şekilde gerçekleştiriliyor. Bu merkezler, Bursa, Antalya, İzmir, Ankara, Edirne, Bodrum, Marmaris ve Gaziantep’te bulunuyor.

Kosmos Vize Adresi: Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. No:139 Harbiye/Şişli İSTANBUL
Telefon: 0212 296 10 00

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

Öncellikle henüz bitiş tarihine 90 günden daha uzun bir süre olan bir pasaport gerekiyor. İlginç bir nokta da pasaportunuzda KKTC’ye girip çıktığınıza dair bir damga bulunmaması gerekiyor. Eğer uygun bir pasaportunuz yoksa mutlaka yenisi ile değiştirerek başvuruyu yapmalısınız. Seyahatinizi planlarken en az başvuru tarihinizden 15 gün sonrasını tercih etmelisiniz. Ve tabii ki Euro bölgesi olduğundan Schengen vize başvuru formunu doldurmalısınız. Diğer istenen evraklar ise şöyle;

ucakbileti_sorgula (1)
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • 2 Tane biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf
 • Seyahatinizin tamamını kapsayacak şekilde oluşturulmuş sağlık sigortası
 • Sadece gidiş değil aynı zamanda dönüşünüzü de kapsayacak bilet rezervasyonlarınız
 • Konaklama yapacağınızın otele ait rezervasyonlarınız
 • Çalıştığınız şirketten alınacak düzenli gelirinizi belirleyecek evraklar
 • Çalıştığınız yerden alınacak izin belgeleri
 • Mali durumunuzun yeterli olduğunu kanıtlayacak son 3 aya ait banka dökümü
 • Tam teşekküllü vukuatlı nüfus kaydı örnekleri
 • Eğer mevcutsa evinizin, arabanızın ve diğer taşınmaz gayri menkullerinizin tapuları ve ruhsatları
 • Seyahatinizin hangi amaçla gerçekleştiğini ifade edeceğiniz dilekçe

Tüm evraklarınız eksiksiz ise ilgili merkezlerden randevu alarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. En güncel Yunanistan vizesi için Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ni arayabilirsiniz. Hem yatırılması gereken harçlar hem de istenilen evraklarda zaman zaman farklılıklar olabilmektedir. Yaklaşık 15 gün içerisinde gelecek olan yanıtı bekleyebilir ve artık seyahat hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Yunanistan Vize Ücreti

Kosmos Vize ile başvuru yapacaksanız genel vize ücretinin yanı sıra Kosmos Vize’ye hizmet bedeli ödemeniz gerekiyor. Genel Vize ücreti 252 TL, Vize Merkezi Hizmet Bedeli ise 84 TL. Yani toplamda 336 TL başvuru ücreti ödenmesi gerekiyor. Bu bahsettiğim ücret turistik vize başvurusu yapanlar için. Diğer vize tiplerinin ücreti ise şöyle:

Milli Vize (D Kategori): 756 TL
Milli Vize (D Kategori) Tek Giriş: 
157 TL
D-tipi Erasmus:
378 TL
0-12 Yaş Arası Başvurular: Ücretsiz

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurularımdan edindiğim tecrübelere göre ortalama 1 haftada çıkmaktadır. Fakat siz yine de seyahatinizden 15 gün önce başvurun. Bazı tatil dönemlerinde çok yoğun olduğu için süreç daha da uzayabiliyor.

Yunan Adaları Kapıda Vize

Eğer sadece Yunan Adalarını gezmek gibi bir planınız varsa bu vize tam size göre. Bodrum’da veya Marmaris’te tatil yaparken bir farklılık yapıp Yunan Adalarına feribotla geçmek isteyebilirsiniz. Veya bu yaz tatilinizi Yunan Adalarına ayırmak isteyebilirsiniz. Bunun için geliştirilen sistemde alacağınız kapıda vize sadece Yunan Adalarını kapsamaktadır. Schengen değildir. Süresi ise 15 gündür ve tek girişlidir. Yani Yunan Adalarından döndükten sonra tekrar geri gidemezsiniz. Kapıda vize hizmeti veren birçok aracı firma bulunuyor. Bunlardan birini tercih edip gerekli evrakları teslim ettikten sonra 4-5 gün içinde vizenizi alabilirsiniz. Gerekli evraklar:

 • En az 6 ay geçerli pasaportun aslı ve işlenmiş sayfaların fotokopisi
 • 2 adet yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (Schengen kuralları geçerli)
 • Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (Aracı firmadan isteyebilirsiniz.)
 • Konfirmasyonlu otel rezervasyonu formu (Günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonuna gerek yok)
 • Gidiş-dönüş gemi bileti (Feribot vs.)
 • Güncel banka hesap cüzdan fotokopisi (Yeterli paranızın olup olmadığını kontrol ettikleri için içinde minimum 2-3 bin TL bulundurmanızı öneririz.)
 • Vize ve acente hizmet harcı
 • Yunanistan’a varıştaki bekleme süresi ile ilgili yolcu beyanı (Aracı firmadan isteyebilirsiniz)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here