Ana sayfa Yunanistan Atina Yunanistan’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Yunanistan’da Ne Yenir? Ne İçilir?

807
0
PAYLAŞ
gyros
Gyros

Atina gezi rehberi ve Selanik gezi rehberi yazılarımızdan sonra sizlere Yunan mutfağını anlatan ve Yunanistan‘da tadılması gereken lezzetleri aktaracağız.

Bildiğiniz üzere Türk-Yunan lezzetleri hemen hemen aynı. Bu yüzden yemek konusunda hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.

Yunanistan’da Ne Yenir?

Gyros: Dönerin Yunan versiyonu. Daha çok domuz etiyle tercih ediliyor ancak tavuk ve kırmızı et de bulabilirsiniz her yerde. Pide içerisinde dürüm şeklinde şeklinde satılan Gyros’un içerisine döner, patates kızartması, soğan ve cacık kremi ekliyorlar. Atina’nın her yerinde bulmak mümkün. Ortalama fiyat 3-4€ arası.

Souvlaki: Gyros satın aldığınız her yerde Souvlaki de bulabilirsiniz. Yunanlıların en popüler ikinci yemeği diyebiliriz. Çöp şiş şeklinde sunulur. Bu yemeğin Selanik’teki ismi Souvlaki, Atina’daki ismi Kalamata’dır. Türkiye’deki çiğdem çekirdek karmaşası burada da var.

App_indir_banner_mobil

Moussaka: Bizim musakka yemeğinin neredeyse aynısı diyebiliriz. Güveçte yapılan Mousakka kıyma ve patlıcan içeriyor. Farklı soslarla değişik lezzetler elde eden Yunanlılar’ın her restoranında bu yemeği bulabilirsiniz. Ortalama ücret 6-7€.

Balık çeşitleri ve deniz ürünleri: Balık çeşitlerinin en lezzetlisini ve tazesini Gazi bölgesinde yer alan Sardelles Restaurant‘ta tadabilirsiniz. Burada yiyeceğiniz kalamar, karides ve sardalyayı asla unutamayacaksınız.

Atina’da Ne İçilir?

Uzo (Ouzo): Rakının Yunan kardeşi. Uzonun çok fazla çeşidi var. Yunanlılar Uzo’yu asla su ile karıştırıp içmiyorlar. Rakıya göre oldukça hafif kalan Uzo’nun aromalı çeşitleri de mevcut. Atina‘da rakı da bulmak çok kolay. Ancak oralara kadar gidip Yunan rakılarını tercih etmeniz şiddetle önerilir. Herhangi bir tavernaya gidip, ortalama bir rakı sofrasına yaklaşık 15€ karşılığında sahip olabilirsiniz.

ucakbileti_sorgula (1)

Tsipouro : Yunanlıların en sert rakısı. Sek içiliyor ancak bu içkiyi sek içmek gerçekten cesaret gerektiriyor. Rakının en saf hali.

Yunan Birası: Yunan birası denildiği zaman akla ilk olarak Mythos geliyor. Aromalı ve hafif bir tadı olan Mythos’u her şeyin yanında içebilirsiniz. Bir diğer Yunan birası ise Fix. Bu iki birayı gittiğiniz her mekanda kolaylıkla bulabilir ve deneyebilirsiniz.

Rakomelo: İsminden de anlaşılacağı üzere, rakı ve balın karışımıyla oluşturulmuş alkol. Görünce bayağı şaşırdık ve denedik. Shot olarak içiliyor. Genellikle tavernalarda insanlar Uzo keyfi yaparken bu shotlardan ara sıra atıyor. Alkol oranı oldukça yüksek.

Greek Coffee: Türk kahvesinin sadece isim değiştirmiş hali. Şekerli veya sade olarak tercih edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here