Ana sayfa Vize / Döküman Yurtdışında Pasaport Kaybetmek ve Türkiye’ye Dönüş

Yurtdışında Pasaport Kaybetmek ve Türkiye’ye Dönüş

998
1
PAYLAŞ
geçici pasaport

Geçtiğimiz günlerde başıma gelen, herkesin yaşayabileceği bir durum: Yurtdışında Pasaport Kaybetmek.

Öncelikle böyle bir durumla karşılaştığınızda paniğe kapılmanıza gerek yok. Birçok kişi pasaportunu kaybedip yapması gereken işlemleri tamamlayarak kolayca ülkesine dönebiliyor, benim gibi. 🙂

Haftasonu Budapeşte’de pasaportumu kaybettiğimi fark ettim. Aslında kayıp mı ettim, çaldırdım mı bilmiyorum. Cebimde yoktu. İşin kötü yanı haftasonuydu ve Pazartesi sabah 11’de uçağım vardı. Öncelikle kaybetme ihtimali olan yerleri ziyaret ettim, kaldığım yeri aradım.  Son çare olarak konsolosluğu arayarak fikir aldım. Daha önce Budapeşte’de okuduğum için konsolosluktakileri tanıyordum, baya yardımcı oldular. Beni tanıdıkları için değil bu arada, konsolosluklar bu gibi durumlarda herkese yardımcı olmak zorunda. Sen başının çaresine bak diyemezler. Neyse, gelelim pasaportu kaybettiğinizi anladığınızda Türkiye’ye dönmek için yapmanız gerekenlere.

Pasaportumu Yurtdışında Kaybettim. Ne Yapmalıyım?

  1. Pasaportunuzu kaybettiğinize veya çaldırdığınıza emin olduktan sonra en yakın polis karakoluna gidiyorsunuz. Burada pasaportumu kaybettim dediğinizde zaten sizin gibi birçok kişiye daha önce hizmet verdikleri için prosedürü biliyorlar ve tutanak tutuyorlar. (Polis karakolunda çalışanlar genellikle ingilizce bilmiyor hangi ülkede olursanız olun, fakat prosedürü bildikleri için bu konuda endişe duymanıza gerek yok.) Bir form dolduruyorsunuz ve tutanağınız yarım saat içinde hazırlanıyor.
  2. Karakola pasaportu kaybettiğinize dair bildiri verdiniz. Karakol da size tuttuğu tutanağın bir nüshasını verecek. Bu nüshayı alıp iki adet fotoğrafla birlikte konsolosluğa gidiyorsunuz. (Fotoğrafı nerede çektireceğinizi bilmiyorsanız metrolarda yer alan fotoğraf makinelerinden yararlanabilirsiniz, ben öyle yapmıştım.)
  3. Konsolosluğu arayın. Hafta sonu da olsa açıp size yardımcı olmak zorundalar. Dönüş uçak biletinizin ne zaman olduğunu söylerseniz size belirli bir saat ve tarih verecek. O tarih ve saatte konsolosluğa tutanak ve fotoğraflarla gidin. (Ben hafta sonu kaybettiğimden ve Pazartesi günü sabah 11’de uçağım olduğundan konsoloslukta görevli olan abimiz sabah 7.30’da gelip benim için konsolosluğu açmıştı.)
  4. Konsolosluğa gittiğinizde sizin için yeni bir pasaport basılacak. Sadece ülkenize dönmeniz için geçerli olan bu pasaport pembe renkte ve üzerinde geçici pasaport yazıyor olacak.
  5. Yeni pasaportunuz hayırlı olsun. Bu pasaportla aynı şekilde ülkeden çıkış yapıp Türkiye’ye dönebiliyorsunuz. Kimse size bir şey sormuyor. Türkiye’ye gelene kadar.
  6. Türkiye’de pasaport kontrolüne geldiğinizde polisler sizi ofise alıyor. Ofiste pasaportu nasıl kaybettiğini, nereden geldiğini vs. sorduktan sonra tutanağınıza bakıp pasaportunuza el koyuyor. Geçici pasaportunuzun fotokopisini almayı unutmayın! Yeni pasaport çıkartırken işinize yarayacak.
  7. Geçmiş olsun, yine pasaportunuz yok. Aldığınız pasaport sadece Türkiye’ye dönüş içindi. Şimdi yapmanız gereken pasaport dairesine başvurup yeni pasaport çıkarmak.

Birkaç önemli not:

App_indir_banner_mobil

– Yeni pasaportu döner dönmez çıkartmayın. Belki birisi yurt dışında kaybettiğiniz pasaportunuzu bulup konsolosluğa teslim eder. (Bir umut)
– İçindeki vizeleriniz malesef artık yok. Üzülerek söylüyorum, 1 yıllık vizemi bu şekilde kaybettim. Fakat tekrar başvurarak aynı sürede vize alma ihtimaliniz var. Konsolosluk bu gibi durumlarda başınıza gelen olayı anlatan bir dilekçe yazmanızı istiyor. Eskisi gibi vizeye başvurup ek olarak dilekçe verirseniz büyük ihtimal aynı sürede vize alabilirsiniz.

Kaybolan Pasaportta Eski Vizeyi Tekrar Almak

Edit (Temmuz, 2016): Pasaportumu kaybettikten sonra 1 ay belki bulunur ve gönderirler diye bekledim ama ses çıkmadı. Ben de daha fazla beklemek istemedim ve yeni pasaport çıkarttım. Yeni pasaport çıkarmanız için sadece defter bedelini yatırmanız yeterli oluyor. Tabi pasaportunuzun süresi varsa.

Pasaportu kaybedip Türkiye’ye döndükten sonra konsolosluğa vizemi tekrar almak için mail atmıştım ancak böyle bir aktarımın söz konusu olmadığını ve yeniden başvurmam gerektiğini söylediler. Yeni pasaportumla birlikte yeniden vize başvurusu yaptım. Başvuru evraklarını eksiksiz tamamlamakla birlikte bir dilekçe yazıp durumumu anlattım. Dilekçede pasaportumu kaybettiğimi kibarca dile getirip bir yıllık vizemin aktarılmasını rica ettiğimi belirttim. Ek olarak da eski pasaportumun fotokopisi, eski vizelerimin fotokopileri (fotokopileri saklıyormuşum, tesadüfen buldum) ve Macaristan polis merkezinde pasaportu kaybettiğime dair verdikleri tutanağın fotokopisini ekledim. Bu belgelerle başvurduktan sonra sonuç: OLUMLU! Tekrar 1 yıllık vize. Yepyeni pasaport ve ilk vize bir yıllık 🙂

ucakbileti_sorgula (1)

Sorularınızı yorum olarak yazdığınız takdirde kısa sürede cevaplayarak yardımcı olabilirim.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here