Ana sayfa Fransa Paris Zafer Takı, Paris

Zafer Takı, Paris

769
0
PAYLAŞ
zafer taki

Paris denilince akla ilk olarak Eyfel Kulesi gelmektedir. Zafer Takı, yani diğer adıyla anacak olursak; Arc de Trimophe, Eiffel Kulesinden sonraki en ünlü yapılardan birisidir. Bu Tak, aynı zamanda dünyanın en önemli döner kavşaklarından birinde yer almaktadır. Charles de Gaulle Meydanı içerisinde yer alan Zafer Takı, tam olarak 12 ayrı caddeyi birleştiren bir kavşaktadır. Aynı zamanda, Tak önünü Paris’in en önemli caddesine, yani Şanzelize Caddesi üzerine bakmaktadır.

İlk bahsinin geçmesi 1800’lü yıllara dayanan Zafer Takı, Napolyon’un en büyük başarısı olarak anılan Austerlitz Savaş’ından hemen sonra zikredilmiştir. 1805 yılındaki zaferin ardından, Napolyon’un, eve döndüğümüz zaman, zafer taklarının altından geçeceğiz sözüne istinaden, takibindeki yıl yapımına başlanmıştır. Ancak söylendiği gibi gitmeyen işler sonucunda, Napolyon’un gücünü yitirmesi ve baş Mimar’ın işlerine karışılması nedeniyle, yapımı oldukça fazla bir süre aksamıştır. Bu nedenle, aradan tam 30 sene geçmesinin ardından, yani 1836 yılında takın tamamlanması mümkün olmuştur. Yaşadığı yıllar içerisinde oldukça hareketli zamanlar yaşayan Napolyon’un ölmesinin ardından, külleri Paris’e getirilerek Zafer Takı’nın altından geçirilmiştir. Mezarlığının yer aldığı Les Invalides’e doğru giderken, Zafer Takı’nın altından geçirilerek, istediği bir nebze gerçek olmuştur.

Özelliklerine bakacak olursak; 50 metre yüksekliğe sahip olan Zafer Takı, 45 metre boya ve 22 metre ene sahiptir. 1919 yılında ise; zamanın ünlü pilotlarından olan Charles Godefroy çift kanada sahip olan uçağıyla birlikte, Zafer Takı’nın içinden geçmeyi başarmıştır. Takın üzerinde yer alan birbirinden değişik ve özel betimlemelerin yanı sıra, Takı’n en önemli bölümlerinden olan Meçhul Askerin Mezarı’da, tam altında bulunmaktadır. 

1. Dünya Savaşında hayatını yitiren bir askerin, cenazesinin bu bölüme gömüldüğü bilinmektedir. Mezarla ilgili dikkat çeken en önemli özelikle ise; sönmeyen ateşe sahip olmasıdır. Meçhul asker adı verilen askerin ölümünün ardından yakılan bu ateş, bir daha sönmemiş ve her akşam saatler 18:30’u gösterdiği zamanlarda da, sembolik olarak canlandırılmaktadır. Eğer aklınızda Paris seyahati varsa, Zafer Takı’nda yer alan seyir bölümüne uğramayı ve Paris’in eşsiz manzarasına bir de buradan bakmayı sakın ihmal etmeyin.

App_indir_banner_mobil

Zafer Takı Ziyaret Bilgileri

Nasıl gidilir?: Zafer Takı, Şanzelize Caddesi’nin sonunda yer almaktadır. Charles de Gaulle Etoile metro durağında inip, Şanzelize Caddesi’nde yürüyerek yapıta ulaşabilirsiniz.
Giriş ücreti: Müzeye ve seyir terasına giriş ücretü 8€. Öğrenciler için bu ücret 5€ (Öğrenci kartınızı göstermeniz gerek.) Çocuklar ve 17 yaşına kadar olan öğrenciler için ücretsiz. 20 kişilik gruptan fazlası için 6.20€.

Paris gezilecek yerler yazısına gidip, şehirdeki diğer gezilmesi gereken noktaları keşfedebilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here